معاملات اهرمی و مارجین (مارجین تریدینگ) چه نوع معاملاتی است؟

معاملات اهرمی و مارجین (مارجین تریدینگ) چه نوع معاملاتی است؟

معاملات مارجین چیست ؟ آکادمی آفل

برای افرادی که قصد فعالیت در حوزه ارز دیجیتال را دارند، مهم است که چندین مبحث در این حوضه ارز دیجیتال را یاد بگیرند. درواقع یادگیری این مباحث به شما این امکان را می دهد که از نحوه عملکرد بازارها و معاملات با خبر شوید. بنابراین می توانید یک استراتژی درست را انتخاب کنید که برای اهداف بلندمدت شما مفید باشد.

 بخشی از این اصطلاحات مهم، معاملات اهرمی و مارجین است. شاید شما هم این سوال را داشته باشید که معاملات اهرمی به چه معنا هستند؟ درواقع این دو اصطلاح که اشاره کردیم اغلب به جای هم دیگر استفاده می شوند. هر دوی آنها راه هایی برای باز کردن یک موقعیت معاملاتی موفق با سود بسیار بالا هستند. استفاده از این اصطلاحات می تواند برای سرمایه گذاران آماتور و کسانی که هنوز وارد بازار نشده اند، کمی گیج کننده باشد.

معاملات اهرمی چیست ؟ آکادمی آفل

معاملات اهرمی یا مارجین چیست؟

در امور مالی، معاملات اهرمی، وثیقه‌ای است که سرمایه‌گذار باید نزد کارگزار سپرده انجام دهد تا ریسک اعتباری تا حدودی پوشش یابد. اگر سرمایه‌گذار برای خرید ابزارهای مالی وجه نقد از کارگزار قرض کند، ابزارهای مالی را برای فروش کوتاه مدت می تواند ایجاد نماید‌. خرید با مارجین زمانی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذار دارایی را با مقداری موجودی از یک کارگزار خریداری نماید. خرید با معامله اهرمی به پرداخت اولیه دارایی به کارگزار اشاره دارد.

سرمایه گذار از اوراق بهادار  در حساب کارگزاری خود به عنوان وثیقه استفاده می کند. در یک زمینه تجاری کلی، مارجین تفاوت بین قیمت فروش محصول یا خدمات و هزینه تولید یا نسبت سود به درآمد است.  مارجین همچنین می‌تواند به بخشی از نرخ بهره وام مسکن با نرخ قابل تنظیم که به نرخ شاخص اضافه شده است، اشاره داشته باشد.

این مطلب را بخوانید   صرافی های غیرمتمرکز DEX چیست و DEX ها چگونه کار می کنند؟
معاملات مارجین چیست آکادمی آفل

حال اگر به معنی کلمه اهرم بخواهیم دقت کنیم باید بگوییم که در اصطلاح اهرم سازی به معنای استفاده از چیزی به حداکثر سود است.  معنای آن در دنیای مالی چندان فرقی هم ندارد. در واقع شما از سرمایه‌ای که دارید استفاده می‌کنید. اما به طور کلی اهرم به معنی راهی برای گرفتن مقدار کمی پول و افزایش ارزش آن در بازارهای سرمایه گذاری است. مثال ها اغلب ساده ترین راه برای توضیح این نوع مفهوم هستند.  تصور کنید 1000 پوند برای معامله دارید اما می خواهید بازدهی خود را افزایش دهید.

همان طور که از قبل اشاره کردیم، مارجین به میزان حقوق صاحبان سرمایه در حساب کارگزاری خود اشاره دارد. برای انجام این کار، به جای یک حساب کارگزاری استاندارد، باید یک حساب مارجین داشته باشید. حساب مارجین یک حساب کارگزاری است که در آن کارگزار به سرمایه گذار پول وام می دهد تا اوراق بهادار بیشتری را نسبت به آنچه که می توانست با موجودی حساب خود خریداری کند‌.

استفاده از معامله اهرم برای خرید اوراق بهادار عملاً مانند استفاده از پول نقد جاری یا اوراق بهادار موجود در حساب خود به عنوان وثیقه برای وام است.  وام دارای وثیقه با نرخ بهره دوره ای است که باید پرداخت شود. سرمایه گذار از پول قرض گرفته شده استفاده می کند و در نتیجه هم ضرر و هم سود آن بزرگتر می شود. سرمایه‌گذاری معامله اهرمی می‌توانند در مواردی سودمند باشد که سرمایه‌گذار پیش‌بینی می‌کند که می تواند نرخ بازده سرمایه‌گذاری بالاتری نسبت به سود وام بپردازد.

آموزش معامله مارجین

خرید در معامله اهرمی

خرید با معامله اهرمی به معنای قرض گرفتن از یک کارگزار به منظور خرید سهام است. می توانید آن را به عنوان وام از کارگزاری خود در نظر بگیرید. معاملات مارجین به شما این امکان را می دهند که سهام بیشتری نسبت به حالت عادی خریداری کنید. برای معامله با مارجین، به یک حساب مارجین نیاز دارید که این حساب با یک حساب نقدی معمولی متفاوت است. در آن شما با استفاده از مقدار پول موجود در حساب معامله می کنید.

  • حداقل مقدار معامله اهرمی

طبق قانون، کارگزار شما ملزم به کسب رضایت برای افتتاح حساب مارجین است. حساب مارجین ممکن است بخشی از قرارداد افتتاح حساب استاندارد شما باشد یا ممکن است یک قرارداد کاملا مجزا به حساب آید. سرمایه گذاری اولیه حداقل 2000 دلار برای یک حساب مارجین مورد نیاز است، اگرچه برخی از کارگزاری ها به مقدار بیشتری نیاز دارند.  این سپرده به عنوان حداقل مارجین شناخته می شود.

این مطلب را بخوانید   ارز دیجیتال ریپل چیست ؟
آموزش معامله اهرمی ارز دیجیتال

معامله اهرمی اولیه

پس از افتتاح و عملیاتی شدن حساب، می توانید تا 50 درصد از قیمت خرید سهام را وام بگیرید. این قسمت از قیمت خریدی که شما واریز می کنید به عنوان مارجین اولیه شناخته می شود. ضروری است بدانید که مجبور نیستید تا 50 درصد معامله اهرمی انجام دهید. شما می توانید کمتر وام بگیرید، مثلاً  به اندازه 10٪ یا 25٪.  این کار انجام دهید که برخی از کارگزاری ها از شما می خواهند بیش از 50 درصد قیمت خرید را واریز کنید.

آموزش معامله مارجین ارز دیجیتال

نحوه کارکرد معاملات اهرمی یا مارجین

معامله اهرم یک استراتژی است که شامل استقراض وجوه برای افزایش بازده سرمایه گذاری می باشد. اگر بازدهی بالاتر از سود دهی باشد، می توانید سود سالمی کسب کنید. به همین دلیل است که سرمایه گذاران از آن استفاده می کنند. همچنین با استفاده از پلتفرم eToro، باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از معامله اهرمی استفاده کنید یا خیر. انجام این کار بر عهده شما نیست. ابزارهای مختلفی به صورت قانونی این کار انجام می دهند.

اما گاهی اوقات ممکن است در این معاملات اهرمی دچار یک سری ضرر ها شوید. برای به حداقل رساندن خطرات احتمالی هنگام استفاده از اهرم مالی، می توانید از چیزی به نام توقف ضرر استفاده کنید.  این به شما این امکان می دهدتا در صورت از دست دادن مقدار مشخصی از سرمایه خود، سریعاً همان مقدار را جمع آوری کنید.

آموزش معامله اهرمی در فارکس

نتیجه گیری در مورد معاملات اهرمی

وقتی صحبت از استفاده از معامله اهرمی به میان می‌آید، این می‌تواند جنبه‌های مثبت زیادی داشته باشد و به شما این امکان را بدهد که سود خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. اما همیشه باید خطرات احتمالی که در معامله رخ می دهد را در نظر داشته باشید. اگر امروز دانش و درک خود را افزایش دهید، می توانید بهترین شانس ممکن را برای تجارت خود به ارمغان آورید. در صورت سوال یا ابهام آن را در قسمت نظرات سایت آکادمی آفل به اشتراک بگذارید.

این مطلب را بخوانید   بهترین بازی های متاورس و Play to earn
3.5/5 - (2 امتیاز)

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
پیپ فارکس چیست

راهنما و آموزش پیپ در فارکس

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش پیپ در فارکس آشنایی با پیپ در فارکس نحوه ی محاسبه و…

بیشتر بخوانید
آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز

آشنایی و آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز

آنچه در این مقاله میخوانید آشنایی و آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز نرم افزار متاتریدر 5 برای ویندوز نحوه ی…

بیشتر بخوانید
بهترین ارز دیجیتال برای استخراج

معرفی بهترین ارز دیجیتال برای استخراج

آنچه در این مقاله میخوانید استخراج ارز دیجیتال چگونه است؟ آشنایی با بهترین ارز دیجیتال برای استخراج (اتریوم کلاسیک) بهترین…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.