بلاکچین چیست ؟ راهنمای جامع VIP

بلاک چین -آکادمی آفل

بلاک چین نوع جدیدی از پایگاه‌داده است که با پخش اطلاعات به‌صورت یکسان بین همه بلاک‌ها و رمزگذاری آنها در هر بار ایجاد بلاک جدید شبکه‌ای برای ذخیره‌سازی اطلاعات فراهم می‌کند که هک و نفوذ به آن کاری غیرممکن تبدیل شده که در ادامه به چیستی و نحوه کارکرد این تکنولوژی خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

بلاک چین چیست؟

در هسته اصلی بیشتر رمزارزها فناوری بلاک چین موجود است و قدرت اصلی خود را از همین فناوری می‌گیرد.

بلاک چین پایگاه‌داده‌ای غیرمتمرکز است که اطلاعات را بین بلاک‌های خود به‌صورت پراکنده و یکسان تقسیم‌بندی و ذخیره می‌کند، هر پایگاه‌داده‌ای می‌تواند اقدام به ذخیره‌سازی و نگهداری اطلاعات کند اما غیرمتمرکز بودن بلاک چین است که این سیستم را منحصربه‌فرد می‌کند

یک بلاک چین می‌تواند اقدام به ذخیره‌سازی اطلاعات مربوط ارزهای دیجیتال، توکن‌های غیرمثلی، قراردادهای هوشمند و دیفای‌ها کند.

بلاک چین چیست ؟ - آکادمی آفل

بلاک چین چگونه کار می‌کند؟

هر بلاک چین یک دفتر کل دارد،بلاک چین (Blockchain) از دو واژه “بلاک” و “چین” تشکیل شده که بلاک به معنای جعبه و چین به معنای زنجیره است.

بین این بلاک‌ها نودها وجود دارند، به تأییدکنندگان بین بلاکی نود گفته می‌شود زمانی که یک اطلاعات جدید وارد این زنجیره می‌شود یک بلاک هم با آن ایجاد می‌شود و اطلاعات آن هنگام تأیید بلاک از طرف دفتر کل بلاک چین به‌روزرسانی می‌شود.

زمانی که یک بلاک به این زنجیره اضافه می‌شود باتوجه‌به اینکه این شبکه امنیت بسیار بالایی دارد، دیگر بلاک‌ها یک‌به‌یک اقدام تأیید اطلاعات می‌کنند و بلاک جدید را تأیید می‌کنند که این تأیید را گره‌های بین بلاکی یا همان نودها انجام می‌دهند.

تراکنش‌ها هنگام ثبت رمزنگاری می‌شوند به این معنی که نود و یا همان گره‌ها نیاز به حل معادلات پیچیده ریاضی دارند.

برای مثال در شبکه بیت‌کوین نودها (گره‌ها) هنگام حل یک معادله ریاضی پاداش دریافت می‌کنند که به آن پاداش بین بلاکی نیز گفته می‌شود.

بلاک چین‌های عمومی و خصوصی چیست؟

در بلاک چین‌های عمومی، هرکسی می‌تواند در این شبکه مشارکت کند، یعنی می‌تواند داده‌های روی بلاک چین را بخواند، بنویسد یا تغییر دهد قابل‌ذکر است، تغییر تراکنش‌های ثبت شده در یک بلاک چین عمومی بسیار دشوار است، زیرا هیچ مرجع واحدی نودها (گره‌ها) را کنترل نمی‌کند.

این مطلب را بخوانید   بهترین بازی های متاورس و Play to earn

در همین حال، یک بلاک چین خصوصی توسط یک سازمان یا گروه کنترل می‌شود یعنی فقط می‌توانند تصمیم بگیرند که چه کسی به سیستم دعوت شود و همچنین این اختیار را دارد که به عقب برگردد و زنجیره بلوکی را تغییر دهد این فرایند بلاک چین خصوصی بیشتر شبیه به یک سیستم ذخیره‌سازی داده داخلی است، یا برای افزایش امنیت یک پایگاه‌داده در این مواقع استفاده می‌شود.

کاربرد بلاک چین - آکادمی آفل

از بلاک چین در چه مواردی می‌توان استفاده کرد؟

فناوری بلاک چین برای اهداف مختلفی از ارائه خدمات مالی گرفته تا مدیریت سیستم‌های رأی‌گیری استفاده می‌شود.

ارز دیجیتال

امروزه رایج‌ترین استفاده از بلاک چین به‌عنوان ستون فقرات ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم یا است هنگامی که مردم ارزهای دیجیتال را خریداری، مبادله یا خرج می‌کنند، تراکنش‌ها روی یک بلاک چین ثبت می‌شوند هرچه مردم بیشتر از ارز دیجیتال استفاده کنند، بلاک چین می‌تواند گسترده‌تر شود.

بانکداری

فراتر از ارزهای دیجیتال، بلاک چین می‌تواند برای پردازش تراکنش‌های ارزهای فیات مانند دلار و یورو استفاده شود. این سیستم می‌تواند ارسال پول از طریق بانک یا مؤسسه مالی را تسریع بخشد، زیرا تراکنش‌ها می‌توانند سریع‌تر تأیید شوند و خارج از ساعات کاری عادی نیز پردازش شوند.

انتقال دارایی

ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیر قابل تعویض اثبات کردند که ثبت مالکیت یک دارایی چقدر می‌تواند راحت و ساده انجام شود و نیازی به‌صرف ساعت‌ها زمان نیست.

بااین‌حال بلاک چین می‌تواند، برای اثبات مالکیت سند یک ملک و یا دیگر اسناد مانند اسناد هویتی نیز استفاده شود برای مثال افراد می‌توانند خریدوفروش خود را در بلاک چین ثبت کنند و اثبات مالکیت داشته باشند.

قراردادهای هوشمند

یکی دیگر از نوآوری‌های بلاک چین، قراردادهای خود اجرا هستند که معمولاً «قراردادهای هوشمند» نامیده می‌شوند این قراردادهای دیجیتال پس از برآورده شدن شرایط به طور خودکار اجرا می‌شوند به‌عنوان‌مثال، زمانی که خریدار و فروشنده تمام پارامترهای تعیین شده برای معامله را برآورده کردند، این قرارداد به‌صورت خودکار اجرا می‌شود.

نظارت بر زنجیره تأمین غذایی!

زمانی که یک کشور کالایی رو به کشوری دیگر با روش‌های سنتی ارسال می‌کند در پی آن نحوه پیگیری و انجام پرداخت‌های دوطرفه نیز به شکل سنتی پیگیری خواهد شد و در حال حاضر می‌شود ما می‌توانیم با کمک از قراردادهای هوشمند که یکی از حاصل‌های شبکه بلاک چین است یک قراردادی ایجاد کنیم و سپس معامله را انجام دهیم برای مثال:

این مطلب را بخوانید   پادکست ارز دیجیتال - چرا باید معامله گر شویم + مقدمات معامله گری

کشور 1 به کشور 2 می‌خواهد 100 تن نمک ارسال کند در ازای 500000 دلار پول، این قراردادها به‌صورت خود اجرا عمل کنند و زمانی که 100 تن نمک به کشور 2 رسید پرداختی به‌صورت خودکار به کشور 1 انجام شود.

رأی‌گیری!

کشورها می‌توانند با کمک از کارشناسان بلاک چین و فعالان این حوزه رأی‌گیری‌های خود را انجام دهند بدین صورت که هر شخصی تنها یکبار اجازه رأی دادن دارد و به‌هیچ‌عنوان باتوجه‌به ساختار عملکردی بلاک چین قابل تغییر نیست و می‌تواند از تقلب در رأی‌گیری‌ها جلوگیری کند.

در ضمن از جمع‌آوری برگه های کاغذی و شمارش آرا بصورت دستی خودداری میشود و نتایج خیلی سریع و دقیق اعلام میشود.

مزایا و معایب بلاک چین - آکادمی آفل

مزایای بلاک چین چیست؟

  • دقت بالای تراکنش‌ها

ازآنجاکه یک تراکنش بلاک چین باید توسط چندین گره تأیید شود، این می‌تواند خطا را کاهش دهند اگر یک گره در پایگاه‌داده اشتباهی داشته باشد، بقیه آن را متفاوت می‌بینند و خطا را دریافت و اصلاح می‌کنند

در مقابل، در یک پایگاه‌داده سنتی، اگر فردی مرتکب اشتباه شود، ممکن است به‌احتمال زیاد از آن چشم‌پوشی شود علاوه بر این، در شبکه بلاک چین هر دارایی به‌صورت جداگانه در دفتر کل بلاک چین شناسایی و ردیابی می‌شود، بنابراین هیچ شانسی برای خرج کردن آن دوبرابر وجود ندارد (مثل اینکه فردی که از حساب بانکی خود اضافه برداشت می‌کند، در نتیجه دو بار پول خرج می‌کند)

  • بی‌نیازی از واسطه‌ها

با استفاده از بلاک چین، دو طرف در یک تراکنش می‌توانند چیزی را بدون کارکردن از طریق شخص ثالث تأیید و تکمیل کنند. این باعث صرفه‌جویی در زمان و همچنین هزینه پرداخت برای یک واسطه مانند بانک می‌شود.

  • سرعت

باتوجه‌به اینکه سازمانی و یا شخصی نیازی به تأیید تراکنش‌ها ندارد، انتقال یک دارایی مثل ارز دیجیتال روی این شبکه‌ها سرعت بیشتری از روش‌های سنتی دارد.

معایب بلاک چین چیست؟

  • محدود بودن تعداد تراکنش‌ها در هر ثانیه

باتوجه‌به محدود بودن تعداد نود (گره) ها در این شبکه‌ها در هر یک ثانیه تعداد محدودی از تراکنش‌ها قابلیت تأیید دارند، اما باید توجه داشت که این فناوری جدید است و روزبه‌روز خودش را سریع‌تر و امن‌تر می‌کند.

این مطلب را بخوانید   انواع کندل دوجی و نحوه معامله آنها

توجه: تا زمانی که این چالش برطرف نشود، مفهوم مقیاس‌پذیری نیز با آن در رمزارزها نیز دچار مشکل غیرقابل‌درک بودن آن می‌شود.

  • هزینه زیاد برای استفاده و نگهداری

باتوجه‌به اینکه نودها به حل معادلات پیچیده ریاضی می‌پردازند، برای حل این معادلات نیاز به توان محاسباتی دارند که آن هم با پردازشگرهای الکترونیکی میسر است.

این دستگاه‌های الکترونیکی برای کارکردن نیازمند انرژی الکتریکی یا همان برق دارند که هزینه تأمین مصرف بالای برق توسط این دستگاه‌ها بسیار بالاست.

در این مورد هم باید توجه داشته باشید که روزبه‌روز این دستگاه‌ها بهینه می‌شوند و مصرف برق آنها نیز نسبت به توان محاسباتی خود نیز به حد معقولی خواهد رسید.

  • خطر ازدست‌دادن دارایی

به دلیل غیرمتمرکز بودن این سیستم و نبود سازمانی و یا شخصی جهت پشتیبانی تراکنش‌های انجام شده، زمانی که شما یک دارایی را به‌حساب شخص دیگری واریز کنید به‌هیچ‌عنوان قابل برگشت نیست.

  • احتمال انجام فعالیت‌های غیرقانونی

تمرکززدایی بلاک چین به حفظ حریم خصوصی و محرمانگی بیشتر می‌افزاید که متأسفانه آن را برای مجرمان جذاب می‌کند. ردیابی تراکنش‌های غیرقانونی در بلاک‌چین سخت‌تر از تراکنش‌های بانکی است.

نحوه سرمایه‌گذاری بر‌ روی بلاک‌چین

شما در واقع نمی‌توانید روی خود بلاک چین سرمایه‌گذاری کنید، زیرا این فقط یک سیستم برای ذخیره و پردازش تراکنش‌ها است. بااین‌حال، می‌توانید در دارایی‌ها و شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که از این فناوری استفاده می‌کنند.

سخن پایانی

ما می‌توانیم بلاک چین امروزه را با اینترنت نسل اول مقایسه کنیم، همین‌که چنین فرصتی برایمان ایجاد شده تا بتوانیم از آن به بهترین شکل استفاده کنیم خوش‌شانسی مارانشان می‌دهد.

اگرچه بیشتر افراد از همان ابتدای ظهور بلاک چین با آن مخالف بوده‌اند و هستند این تکنولوژی وجود دارد و خواهد داشت، ضعیف که نمی‌شود بلکه به‌شدت پیشرفت خواهد کرد و بسیاری از صنایع سنتی و فعلی دنیا را چه بخواهیم و چه نخواهیم با خود ادغام خواهد کرد.

پس چه‌بهتر است که ما نیز زودتر از بقیه دست بکار شویم و این تکنولوژی را بیشتر بشناسیم و فرصت‌های خوبی را که به ما می‌دهد را غنیمت شمرده و از آن استفاده کنیم.

اگر سؤالی در مورد بلاک‌چین دارید از ما بپرسید 😊

4.6/5 - (7 امتیاز)

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
آموزش پنکیک سواپ

راهنما و آموزش صرافی پنکیک سواپ + ویدیو

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش صرافی پنکیک سواپ معرفی صرافی پنکیک سواپ ویژگی های صرافی پنکیک سواپ…

بیشتر بخوانید
بهترین ارز دیجیتال برای استخراج

معرفی بهترین ارز دیجیتال برای استخراج

آنچه در این مقاله میخوانید استخراج ارز دیجیتال چگونه است؟ آشنایی با بهترین ارز دیجیتال برای استخراج (اتریوم کلاسیک) بهترین…

بیشتر بخوانید
اینده بیت کوین در سال 2023: رهنمودها و پیش‌بینی‌ها

آینده بیت کوین در سال 2023: رهنمودها و پیش‌بینی‌ها

آنچه در این مقاله میخوانید مقدمه بررسی کوتاهی از بیت کوین تاریخچه بیت کوین فناوری بلاکچین و نقش آن در…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.