امواج الیوت چیست؟ چگونه از امواج الیوت استفاده کنیم‌؟

امواج الیوت چیست

فهرست مطالب

اموج الیوت چیست؟

اموج الیوت یک نظریه در تحلیل تکنیکال است که برای توصیف حرکت قیمت در بازار مالی استفاده می شود. این نظریه توسط رالف نلسون الیوت پس از مشاهده و شناسایی الگوهای موج فرکتال تکرار شونده ایجاد شد. امواج را می توان در حرکات قیمت سهام و در رفتار مصرف کننده شناسایی کرد. سرمایه گذارانی که تلاش می کنند از روند بازار سود ببرند را می توان سوار بر موج توصیف کرد. جنبش بزرگ و قوی از سوی صاحبان خانه برای جایگزینی وام های مسکن موجود با وام های جدید که شرایط بهتری دارند، موج تامین مالی مجدد نامیده می شود.

آشنایی با امواج الیوت

امواج الیوت توسط رالف نلسون الیوت در دهه 1930 ارائه شد. الیوت پس از اینکه به دلیل بیماری مجبور به بازنشستگی شد، به چیزی نیاز داشت تا وقت خود را اشغال کند و شروع به مطالعه 75 ساله نمودارهای سالانه، ماهانه، هفتگی، روزانه و خودساخته ساعتی و 30 دقیقه ای در فهرست های مختلف کرد .

این نظریه در سال 1935 زمانی که الیوت پیش بینی عجیبی از پایین بودن بازار سهام انجام داد، شهرت یافت . از آن زمان تاکنون به یک عنصر اصلی برای هزاران مدیر پورتفولیو ، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران خصوصی تبدیل شده است.

الیوت قوانین خاصی را در مورد چگونگی شناسایی، پیش‌بینی و استفاده از این الگوهای موجی تشریح کرد. این کتاب‌ها، مقالات و نامه‌ها در  RN Elliott’s Masterworks که در سال 1994 منتشر شد، پوشش داده شده‌اند. Elliott Wave International بزرگترین شرکت مستقل تحلیل مالی و پیش‌بینی بازار در جهان است که تحلیل و پیش‌بینی بازار آن بر اساس مدل الیوت است.

او دقت کرد که توجه داشته باشد که این الگوها هیچ نوع اطمینانی در مورد حرکت قیمت در آینده ارائه نمی دهند، بلکه در کمک به نظم بخشیدن به احتمالات برای اقدامات آتی بازار هستند. آنها را می توان همراه با سایر اشکال تحلیل فنی، از جمله شاخص های فنی ، برای شناسایی فرصت های خاص استفاده کرد. معامله گران ممکن است در یک زمان معین تفسیرهای متفاوتی از ساختار موج الیوت بازار داشته باشند.

این مطلب را بخوانید   وب 3.0 چیست: راهنمای مبتدیان برای اینترنت غیرمتمرکز آینده
امواج الیوت چیست آکادمی آفل

امواج الیوت چگونه کار می کنند ؟

برخی از تحلیلگران فنی با استفاده از امواج الیوت سعی می کنند از الگوهای موجی در بازار سهام سود ببرند. این فرضیه می گوید که حرکت قیمت سهام را می توان پیش بینی کرد زیرا آنها در تکرار الگوهای بالا و پایین به نام امواج حرکت می کنند که توسط روانشناسی یا احساسات سرمایه گذار ایجاد می شود.

این تئوری دو نوع مختلف امواج را شناسایی می کند: امواج محرک (همچنین به عنوان امواج پیشرو شناخته می شود) و امواج اصلاحی. این موضوع ذهنی است، به این معنی که همه معامله گران نظریه را به یک شکل تفسیر نمی کنند یا موافق نیستند که این یک استراتژی تجاری موفق است.

بر خلاف بسیاری از شکل‌بندی‌های قیمتی دیگر، کل ایده تحلیل موج به خودی خود معادل یک شکل‌بندی منظم نیست که در آن شما به سادگی دستورالعمل‌ها را دنبال کنید. تجزیه و تحلیل موج بینش هایی را در مورد پویایی روند ارائه می دهد و به شما کمک می کند تا حرکات قیمت را به روشی بسیار عمیق تر درک کنید.

امواج الیوت در فارکس

اصل موج الیوت از امواج پیشرو و اصلاحی در هسته آن تشکیل شده است.

امواج الیوت پیشرو

امواج پیشرو از پنج موج فرعی تشکیل شده اند که حرکت خالص را در همان جهت روند بعدی بزرگترین درجه انجام می دهند. این الگو رایج ترین موج انگیزشی و ساده ترین موج در بازار است. مانند همه امواج محرکه، از پنج موج فرعی تشکیل شده است که سه تای آنها نیز امواج محرک و دو موج اصلاحی هستند. این به عنوان یک ساختار 5-3-5-3-5 برچسب گذاری شده است که در بالا نشان داده شده است.

دارای سه قانون شکست ناپذیر است که شکل گیری آن را مشخص می کند:

  • موج دو نمی تواند بیش از 100% موج اول را بازیابی کند
  • موج سوم هرگز نمی تواند کوتاه ترین موج یک، سه و پنج باشد
  • موج چهار در هیچ زمانی نمی تواند فراتر از موج سوم برود
این مطلب را بخوانید   کانال قیمت چیست؟

اگر یکی از این قوانین نقض شود، ساختار یک موج پیشرو نیست. معامله‌گر باید موج ضربه‌ای مشکوک را دوباره برچسب‌گذاری کند.

امواج الیوت اصلاحی

امواج اصلاحی ، که گاهی اوقات امواج مورب نامیده می‌شوند، از سه یا ترکیبی از سه موج فرعی تشکیل شده‌اند که حرکت خالص را در جهت مخالف روند بعدی بزرگ‌ترین درجه انجام می‌دهند. مانند همه امواج انگیزشی، هدف آن حرکت بازار در جهت روند است.

موج اصلاحی از پنج موج فرعی تشکیل شده است. تفاوت این است که مورب به نظر می رسد یا یک گوه منبسط یا منقبض شود. امواج فرعی قطر ممکن است تعداد پنج نداشته باشند، بسته به نوع قطری که مشاهده می شود. همانند موج محرکه، هر موج فرعی مورب هرگز به طور کامل موج فرعی قبلی را بازنمی‌گرداند و موج فرعی سه مورب ممکن است کوتاه‌ترین موج نباشد.

این امواج پیشرو و اصلاحی در یک فراکتال خود مشابه برای ایجاد الگوهای بزرگتر تودرتو هستند. به عنوان مثال، یک نمودار یک ساله ممکن است در میان یک موج اصلاحی باشد، اما یک نمودار 30 روزه ممکن است یک موج تکانه در حال توسعه را نشان دهد. بنابراین، معامله‌گری با این تفسیر موج الیوت ممکن است چشم‌انداز نزولی بلندمدت با چشم‌انداز صعودی کوتاه‌مدت داشته باشد .

ملاحظات خاص امواج الیوت چیست ؟

الیوت تشخیص داد که دنباله فیبوناچی تعداد امواج در تکانه ها و اصلاحات را نشان می دهد. روابط موج در قیمت و زمان نیز معمولاً نسبت‌های فیبوناچی مانند 38% و 62% را نشان می‌دهند. به عنوان مثال، یک موج اصلاحی ممکن است 38 درصد از تکانه قبلی را بازنگری کند.

سایر تحلیلگران شاخص هایی را با الهام از اصل موج الیوت توسعه داده اند، از جمله نوسانگر موج الیوت، که در تصویر بالا نشان داده شده است. نوسانگر یک روش کامپیوتری برای پیش بینی جهت قیمت آینده بر اساس تفاوت بین میانگین متحرک پنج دوره ای و 34 دوره ای ارائه می دهد. سیستم هوش مصنوعی Elliott Wave International، EWAVES، تمام قوانین و دستورالعمل های موج الیوت را برای تولید تجزیه و تحلیل خودکار امواج الیوت به داده ها اعمال می کند.

این مطلب را بخوانید   ارز دیجیتال چگونه ارزش گذاری می شود؟

امواج الیوت چیست؟

در تحلیل تکنیکال، امواج الیوت تجزیه و تحلیل روندهای بلندمدت در الگوهای قیمت و نحوه مطابقت آنها با روانشناسی سرمایه گذار است. این الگوهای قیمتی که به آنها “امواج” گفته می شود، بر اساس قوانین خاصی ساخته شده اند که توسط رالف نلسون الیوت در دهه 1930 ایجاد شد. به طور خاص، آنها برای شناسایی و پیش بینی الگوهای موج در بازارهای سهام طراحی شده اند. نکته مهم این است که این الگوها قطعی نیستند، اما در عوض نتایج احتمالی را برای تغییرات قیمت در آینده ارائه می دهند.

امواج الیوت چگونه کار می کنند؟

در امواج الیوت، اشکال مختلفی از امواج یا شکل‌گیری قیمت وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند بینش را از آن‌ها به دست آورند. به عنوان مثال، امواج پیشرو شامل یک روند صعودی یا نزولی است که حامل پنج موج فرعی است که ممکن است ساعت ها یا حتی دهه ها طول بکشد. آنها دارای سه قانون هستند: موج دوم نمی تواند بیش از 100٪ موج اول را بازیابی کند. موج سوم نمی تواند کوتاهتر از موج یک، سه و پنج باشد. موج چهار هرگز نمی تواند از موج سوم پیشی بگیرد. همراه با امواج پیشرو، امواج اصلاحی وجود دارد که در الگوهای سه تایی قرار می گیرند. 

چگونه با استفاده از امواج الیوت معامله می کنید؟

در نظر بگیرید که یک معامله گر متوجه می شود که یک سهم در یک روند صعودی در یک موج پیشرو حرکت می کند. در اینجا، آنها ممکن است تا زمانی که موج پنجم خود را کامل کند، مدت زیادی روی سهام ادامه دهند. در این مرحله، با پیش‌بینی بازگشت، معامله‌گر ممکن است سهام را کوتاه کند. زیربنای این نظریه معاملاتی این ایده است که الگوهای فراکتال در بازارهای مالی تکرار می شوند. در ریاضیات، الگوهای فراکتال خود را در مقیاس بی نهایت تکرار می کنند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
آموزش پنکیک سواپ

راهنما و آموزش صرافی پنکیک سواپ + ویدیو

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش صرافی پنکیک سواپ معرفی صرافی پنکیک سواپ ویژگی های صرافی پنکیک سواپ…

بیشتر بخوانید
پیپ فارکس چیست

راهنما و آموزش پیپ در فارکس

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش پیپ در فارکس آشنایی با پیپ در فارکس نحوه ی محاسبه و…

بیشتر بخوانید
آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز

آشنایی و آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز

آنچه در این مقاله میخوانید آشنایی و آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز نرم افزار متاتریدر 5 برای ویندوز نحوه ی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.