10 ارز دیجیتال مهم غیر از بیت کوین

10 ارز دیجیتال مهم غیر از بیت کوین چیست ؟ آکادمی

فهرست مطالب

بیت کوین نه تنها یک روند ساز بوده است، و موجی از ارزهای رمزنگاری شده بر پایه یک شبکه همتا به همتا غیرمتمرکز را به وجود آورده است، بلکه به استاندارد واقعی ارزهای دیجیتال تبدیل شده است و الهام بخش لژیون رو به رشدی از فالوورها و اسپین آف ها شده است.

از آنجایی که این تنها ارز دیجیتال شده موجود نیست، ضروری است که سایر ارزها را بررسی کنیم و بفهمیم که کدامیک به جز بیت کوین عملکرد خوبی دارند. در اینجا برخی از ارزهای رمزنگاری شده وجود دارند که در طول افزایش شدید قیمت ها و کاهش قیمت ها حفظ شده اند.

ارز دیجیتال چیست؟

قبل از اینکه نگاهی دقیق‌تر به برخی از این جایگزین‌های بیت‌کوین (BTC) بیندازیم، اجازه دهید به عقب برگردیم و به طور خلاصه منظورمان از عباراتی مانند ارز دیجیتال و آلت‌کوین را بررسی کنیم . یک ارز رمزنگاری شده، به طور کلی، پول مجازی یا دیجیتالی است که به شکل توکن یا «سکه» است. اگرچه برخی از ارزهای دیجیتال با کارت‌های اعتباری یا پروژه‌های دیگر وارد دنیای فیزیکی شده‌اند، اما اکثریت آنها کاملاً نامشهود هستند.

(کریپتو) در ارزهای دیجیتال به رمزنگاری پیچیده ای اشاره دارد که امکان ایجاد و پردازش ارزهای دیجیتال و تراکنش های آن ها را در سیستم های غیرمتمرکز فراهم می کند. در کنار این ویژگی مهم «کریپتو» یک تعهد مشترک به تمرکززدایی است. ارزهای رمزنگاری شده معمولاً به عنوان کد توسط تیم‌هایی توسعه می‌یابند که مکانیسم‌هایی را برای صدور اغلب، اگرچه نه همیشه، از طریق فرآیندی به نام استخراج  و سایر کنترل‌ها ایجاد می‌کنند.

ارزهای رمزپایه تقریباً همیشه به گونه‌ای طراحی می‌شوند که از دستکاری و کنترل دولت عاری باشند – اگرچه با محبوبیت بیشتر، این جنبه اساسی صنعت مورد انتقاد قرار گرفته است. ارزهای رمزپایه‌ای که پس از بیت‌کوین مدل‌سازی شده‌اند، در مجموع آلت‌کوین و در برخی موارد شیت‌کوین نامیده می‌شوند و اغلب سعی کرده‌اند خود را به‌عنوان نسخه‌های اصلاح‌شده یا بهبودیافته بیت‌کوین معرفی کنند. اگرچه برخی از این ارزها ممکن است ویژگی‌های چشمگیری داشته باشند که بیت‌کوین ندارد، اما مطابق با سطح امنیتی که شبکه‌های بیت‌کوین به آن دست می‌یابند تا حد زیادی هنوز توسط یک آلتکوین دیده نشده است.

انواع آلت کوین ها

ارزهای دیجیتال برای پرداخت ها، انتقال ارزش (مشابه پول دیجیتال) در یک شبکه غیرمتمرکز از کاربران در نظر گرفته شده اند. بسیاری از آلتکوین ها (یعنی آنهایی که بیت کوین یا گاهی اتریوم نیستند) به این ترتیب طبقه بندی می شوند و گاهی اوقات ممکن است توکن های ارزش نامیده شوند.

توکن ها

توکن‌های مبتنی بر بلاک چین نیز وجود دارند که هدفی متفاوت از پول دارند. یک مثال می تواند توکنی باشد که به عنوان بخشی از یک پیشنهاد اولیه سکه (ICO) صادر شده است که نشان دهنده سهمی در یک پروژه بلاک چین یا مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. اگر توکن ها به ارزش شرکت یا پروژه مرتبط باشند، می توان آنها را توکن های امنیتی نامید (مانند اوراق بهاداری مانند سهام، نه ایمنی).

توکن های دیگر کاربرد یا عملکرد خاصی دارند. مثال‌ها عبارتند از توکن‌های Storj، که به افراد اجازه می‌دهد فایل‌ها را در یک شبکه غیرمتمرکز به اشتراک بگذارند، یا Namecoin، که سرویس سیستم نام دامنه غیرمتمرکز (DNS) را برای آدرس‌های اینترنتی ارائه می‌دهد.

اینها به عنوان توکن های کاربردی شناخته می شوند.

امروزه، در حالی که بسیاری از کاربران کریپتو این تفاوت‌ها را درک می‌کنند و از آنها قدردانی می‌کنند، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران غیرعادی ممکن است متوجه این تفاوت نشوند، زیرا همه دسته‌های توکن تمایل دارند در صرافی‌های کریپتو به روشی مشابه معامله کنند.

این مطلب را بخوانید   بورس چیست؟ چگونه از آن کسب درآمد کنیم؟
10 ارز دیجیتال مهم غیر از بیت کوین آکادمی آفل
  1. اتریوم (ETH)

اولین جایگزین بیت کوین در لیست ما، اتریوم (ETH) ، یک پلت فرم نرم افزاری غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را قادر می سازد بدون هیچ گونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا شوند. هدف اتریوم ایجاد مجموعه ای غیرمتمرکز از محصولات مالی است که هر کسی در جهان بدون در نظر گرفتن ملیت، قومیت یا مذهب بتواند آزادانه به آن دسترسی داشته باشد. این جنبه پیامدها را برای برخی از کشورها قانع‌کننده‌تر می‌کند، زیرا آن‌هایی که زیرساخت‌های دولتی و هویت دولتی ندارند می‌توانند به حساب‌های بانکی، وام‌ها، بیمه یا انواع محصولات مالی دیگر دسترسی داشته باشند.

برنامه های کاربردی در اتریوم بر روی اتر، توکن رمزنگاری مخصوص پلتفرم آن اجرا می شوند. اتر (ETH) مانند وسیله نقلیه ای برای حرکت در پلتفرم اتریوم است و بیشتر توسط توسعه دهندگانی که به دنبال توسعه و اجرای برنامه های کاربردی در داخل اتریوم هستند، یا اکنون، سرمایه گذارانی که به دنبال خرید ارزهای دیجیتال دیگر با استفاده از اتر هستند، به دنبال آن هستند.

توجه : در 15 سپتامبر 2022، اتریوم انتقال مورد انتظار خود را به روش اعتبارسنجی اثبات سهام (PoS) تکمیل کرد. PoS انرژی کمتری دارد زیرا استخراج انگیزشی را حذف می‌کند، بلاک چین را کارآمدتر می‌کند و به آن اجازه می‌دهد مقیاس بهتری داشته باشد

اتر که در سال 2015 راه اندازی شد، در حال حاضر دومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت کوین از نظر ارزش بازار است، اگرچه با اختلاف قابل توجهی از ارز دیجیتال غالب عقب است. تا 18 سپتامبر 2022 حدود 1383 دلار به ازای هر ETH معامله شد، ارزش بازار 169.5 میلیارد دلاری اتر کمتر از نیمی از بیت کوین بود.

  1. تتر (USDT)

تتر (USDT) یکی از اولین و محبوب‌ترین گروهی از به‌اصطلاح استیبل‌کوین‌ها بود – ارزهای رمزپایه‌ای که هدفشان پیوند دادن ارزش بازار خود به یک ارز یا سایر نقاط مرجع خارجی برای کاهش نوسان است. از آنجایی که اکثر ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای اصلی مانند بیت کوین، دوره های مکرری از نوسانات چشمگیر را تجربه کرده اند ، تتر و سایر استیبل کوین ها تلاش می کنند تا نوسانات قیمت را هموار کنند تا کاربرانی را جذب کنند که در غیر این صورت ممکن است محتاط باشند. قیمت تتر مستقیماً با قیمت دلار آمریکا مرتبط است. این سیستم به کاربران این امکان را می دهد که راحت تر از سایر ارزهای دیجیتال به دلار آمریکا نقل و انتقالات را به موقع تر از تبدیل واقعی به ارز معمولی انجام دهند. 

تتر که در سال 2014 راه اندازی شد، خود را به عنوان یک پلتفرم فعال با بلاک چین توصیف می کند تا استفاده دیجیتالی از ارز فیات را آسان تر کند.

به طور موثر، این ارز دیجیتال به افراد اجازه می دهد تا از شبکه بلاک چین و فناوری های مرتبط برای انجام معاملات با ارزهای سنتی استفاده کنند، در حالی که نوسانات و پیچیدگی اغلب مرتبط با ارزهای دیجیتال را به حداقل می رساند.

از 18 سپتامبر 2022، تتر با ارزش بازار 67.9 میلیارد دلار و ارزش هر توکن 1.00 دلار، سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است.

  1. (USDC)

یک استیبل کوین دیگر، USD Coin نیز با استفاده از ذخایر فیات وثیقه شده، قیمت خود را به دلار آمریکا متصل می کند، به این معنی که مقدار ارز فیات برابر با مقدار USD Coin در گردش دارد. USD Coin در سال 2018 توسط کنسرسیوم مرکز که متشکل از Circle و Coinbase است راه اندازی شد. از آنجایی که Circle در ایالات متحده مستقر است، مشمول مقررات است – این امر باعث می شود USD Coin یک استیبل کوین تنظیم شده باشد
از 18 سپتامبر 2022، USD Coin دارای ارزش بازار 55.5 میلیارد دلار و قیمت هر سکه 1.00 دلار است. از نظر ارزش بازار و حجم معاملات در رتبه چهارم قرار گرفت.

  1. بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین (BNB) یک ارز دیجیتال ابزاری است که به عنوان یک روش پرداخت برای کارمزدهای مرتبط با معاملات در صرافی بایننس عمل می کند. این سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است. کسانی که از توکن به عنوان وسیله پرداخت برای مبادله استفاده می کنند، می توانند با تخفیف معامله کنند.

این مطلب را بخوانید   چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیر عامل بایننس

بلاک چین بایننس کوین همچنین پلتفرمی است که صرافی غیرمتمرکز بایننس در آن فعالیت می کند. صرافی Binance توسط Changpeng Zhao تاسیس شد و یکی از پرکاربردترین صرافی‌ها در جهان بر اساس حجم معاملات است.  

بایننس کوین در ابتدا یک توکن ERC-20 بود که بر روی بلاک چین اتریوم کار می کرد. در نهایت راه اندازی شبکه اصلی خود را داشت. شبکه از یک مدل توافقی PoS استفاده می کند. از 18 سپتامبر 2022، بایننس کوین دارای ارزش بازار 44.1 میلیارد دلاری است که ارزش یک BNB حدود 273.34 دلار است.

  1. Binance USD (BUSD)

Binance USD توسط صرافی ارز دیجیتال Binance به عنوان یک استیبل کوین متصل به دلار آمریکا ایجاد شد. استیبل کوین توسط وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک تایید شد. بنابراین، آن نیز تنظیم می شود.

در 18 سپتامبر 2022، ارزش بازار BUSD 20.5 میلیارد دلار بود و به ازای هر سکه 1.00 دلار معامله می شد

آلت کوین های مهم آکادمی آفل
  1. XRP

XRP توکن اصلی برای XRP Ledger است که به عنوان یک سیستم پرداخت توسط Ripple در سال 2012 ایجاد شد. XRP Ledger از مکانیزم توافقی به نام XRP Ledger Consensus Protocol استفاده می کند که از اثبات کار یا اثبات سهام استفاده نمی کند. برای اجماع و اعتبار. در عوض، برنامه های مشتری، تراکنش ها را امضا کرده و به سرورهای دفتر کل ارسال می کنند. سپس سرورها تراکنش ها را مقایسه می کنند و نتیجه می گیرند که تراکنش ها کاندید ورود به دفتر هستند.

سپس سرورها نامزدهای تراکنش را به اعتبارسنجی‌ها می‌فرستند تا توافق کنند که سرورها تراکنش‌ها را درست انجام داده و نسخه دفتر کل را ثبت کنند
در 18 سپتامبر 2022، XRP دارای ارزش بازار 19.6 میلیارد دلار بود و حدود 0.39 دلار معامله شد

  1. کاردانو (ADA)

Cardano (ADA) یک ارز رمزنگاری شده “اوروبوروس اثبات سهام” است که با رویکردی مبتنی بر تحقیق توسط مهندسان، ریاضیدانان و کارشناسان رمزنگاری ایجاد شده است. این پروژه توسط چارلز هاسکینسون، یکی از پنج عضو اولیه موسس اتریوم، پایه‌گذاری شد. پس از مخالفت با مسیری که اتریوم در پیش گرفته بود، او را ترک کرد و بعداً به ایجاد کاردانو کمک کرد.
تیم پشت کاردانو زنجیره بلوکی خود را از طریق آزمایش‌های گسترده و تحقیقات بررسی شده ایجاد کرد. محققان پشت این پروژه بیش از 120 مقاله در مورد فناوری بلاک چین در موضوعات مختلف نوشته اند. این تحقیق ستون فقرات کاردانو است

با توجه به این فرآیند سخت، Cardano در بین همتایان خود در PoS و سایر ارزهای رمزنگاری برجسته برجسته است. کاردانو همچنین لقب «قاتل اتریوم» را به خود اختصاص داده است، زیرا گفته می‌شود بلاک چین آن توانایی بیشتری دارد. با این حال، کاردانو هنوز در مراحل اولیه خود است. اگرچه اتریوم را در مدل اجماع PoS شکست داده است، اما هنوز راه زیادی در رابطه با برنامه های DeFi دارد. 

کاردانو با ایجاد محصولات DeFi مشابه اتریوم و ارائه راه‌حل‌هایی برای قابلیت همکاری زنجیره‌ای، کلاهبرداری از رأی‌دهندگان و ردیابی قراردادهای قانونی و موارد دیگر، قصد دارد سیستم عامل مالی جهان باشد. از 18 سپتامبر 2022، کاردانو دارای هشتمین ارزش بازار بزرگ با 15.9 میلیارد دلار است و یک ADA حدود 0.47 دلار معامله می شود.

  1. سولانا (SOL)

Solana که در سال 2017 تأسیس شد، یک  پلت فرم بلاک چین  است که برای پشتیبانی از برنامه های غیرمتمرکز (dApps) طراحی شده است. سولانا که به عنوان «قاتل اتریوم» نیز شناخته می‌شود، تراکنش‌های بسیار بیشتری در هر ثانیه نسبت به اتریوم انجام می‌دهد. علاوه بر این، کارمزد تراکنش های کمتری نسبت به اتریوم دریافت می کند.
سولانا و اتریوم می‌توانند از  قراردادهای هوشمند استفاده کنند که برای اجرای برنامه‌های کاربردی پیشرفته از جمله امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و  توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) ضروری هستند.

این مطلب را بخوانید   مکدی MACD چیست ؟ + فرمول + آموزش کامل

ارز دیجیتالی که روی بلاک چین اجرا می شود، سولانا ( SOL ) نامیده می شود. از زمان شروع، قیمت آن به شدت افزایش یافته است. سولانا دارای ارزش  بازار  11.5 میلیارد دلار بود و در 18 سپتامبر 2022 حدود 32.46 دلار ارزش داشت که آن را نهمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار کرد.

  1. دوج کوین (DOGE)

Dogecoin (DOGE) که توسط برخی به عنوان “memecoin” اصلی دیده می شود، در سال 2021 با افزایش سرسام آور قیمت آن سر و صدای زیادی به پا کرد. این سکه که از تصویر شیبا اینو به عنوان آواتار خود استفاده می کند، به عنوان نوعی پرداخت توسط برخی شرکت های بزرگ پذیرفته شده است.
دوج کوین توسط دو مهندس نرم افزار، بیلی مارکوس و جکسون پالمر، در سال 2013 ایجاد شد. مارکوس و پالمر ظاهراً این سکه را به عنوان یک شوخی ایجاد کردند و در مورد حدس و گمان های وحشیانه بازار ارزهای دیجیتال اظهار نظر کردند.

تا 18 سپتامبر 2022، ارزش بازار Dogecoin 7.9 میلیارد دلار بود و ارزش یک DOGE حدود 0.06 دلار بود که آن را به دهمین ارز دیجیتال بزرگ تبدیل کرد.

شیت کوین های مهم ارز دیجیتال آکادمی آفل
  1. پولکادوت

پولکادوت (DOT) یک ارز رمزنگاری PoS منحصر به فرد است که هدف آن ارائه قابلیت همکاری در میان سایر بلاک چین ها است. پروتکل آن برای اتصال زنجیره‌های بلوکی و اوراکل‌های مجاز و بدون مجوز طراحی شده است تا به سیستم‌ها اجازه دهد زیر یک سقف با هم کار کنند. جزء اصلی Polkadot زنجیره رله آن است که قابلیت همکاری شبکه های مختلف را امکان پذیر می کند. همچنین پاراچین‌ها را فراهم می‌کند – بلاک‌چین‌های موازی با توکن‌های بومی خودشان برای موارد استفاده خاص.

تفاوت Polkadot با Ethereum این است که به جای ایجاد dApps در Polkadot، توسعه دهندگان می توانند بلاک چین خود را ایجاد کنند و در عین حال از امنیتی که زنجیره Polkadot در حال حاضر دارد نیز استفاده کنند. با اتریوم، توسعه‌دهندگان می‌توانند بلاک چین‌های جدیدی ایجاد کنند، اما باید اقدامات امنیتی خود را ایجاد کنند، که می‌تواند پروژه‌های جدید و کوچک‌تر را برای حمله باز بگذارد، زیرا هر چه بلاک چین بزرگ‌تر باشد، امنیت بیشتری دارد. این مفهوم در Polkadot به عنوان امنیت مشترک شناخته می شود. 

Polkadot توسط گاوین وود، یکی دیگر از بنیانگذاران اصلی پروژه اتریوم که نظرات متفاوتی در مورد آینده این پروژه داشت، ایجاد شد. از 18 سپتامبر 2022، پولکادوت دارای ارزش بازار تقریباً 7.5 میلیارد دلار بود و یک DOT با 6.78 دلار معامله شد.

چرا ارزهای دیجیتال مهم هستند؟

به عنوان پلتفرم‌های غیرمتمرکز، ارزهای رمزپایه مبتنی بر بلاک چین به افراد اجازه می‌دهند در تراکنش‌های مالی همتا به همتا شرکت کنند یا قراردادهایی منعقد کنند. در هر دو مورد، نیازی به واسطه شخص ثالث مورد اعتماد مانند بانک، مقام پولی، دادگاه یا قاضی نیست. این پتانسیل ایجاد اختلال در نظم مالی موجود و دموکراتیک کردن امور مالی را دارد. اندازه فضای ارزهای دیجیتال در دهه گذشته با نوآوری های جدید و ارزش بازار جمعی بیش از 952 میلیارد دلار به طور تصاعدی رشد کرده است.

برخی دیگر از ارزهای دیجیتال مهم چیست؟

بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده اهمیت پیدا کرده اند و یا قول داده اند که این کار را انجام دهند. سکه های مهم دیگر عبارتند از XRP ، Solana، USD Coin و Cardano.

چرا بیت کوین همچنان مهم ترین ارز دیجیتال است؟


علیرغم هزاران رقیب که به وجود آمده اند، بیت کوین – ارز دیجیتال اصلی – از نظر استفاده و ارزش اقتصادی همچنان بازیکن غالب است. هیچ کدام تا کنون با ارزش بازار و ارزش خود مطابقت نداشته اند.

5/5 - (1 امتیاز)

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
آموزش پنکیک سواپ

راهنما و آموزش صرافی پنکیک سواپ + ویدیو

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش صرافی پنکیک سواپ معرفی صرافی پنکیک سواپ ویژگی های صرافی پنکیک سواپ…

بیشتر بخوانید
پیپ فارکس چیست

راهنما و آموزش پیپ در فارکس

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش پیپ در فارکس آشنایی با پیپ در فارکس نحوه ی محاسبه و…

بیشتر بخوانید
آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز

آشنایی و آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز

آنچه در این مقاله میخوانید آشنایی و آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز نرم افزار متاتریدر 5 برای ویندوز نحوه ی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.