ارز دیجیتال ریپل چیست ؟

ریپل چیست ؟

فهرست مطالب

ریپل چیست؟

ریپل XRP یک ارز دیجیتال شده و توکن بومی مورد استفاده ریپل است. مانند سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار، ریپل دارای کد ارزی مشابه اتر اتریوم (ETH) است.

در سال 2012، تیم پشت ریپل دفتر کل ریپل را راه اندازی کرد که شامل ریپل بود که به عنوان توکن بومی عمل می کرد . ایجاد ریپل در درجه اول باعث افزایش نقل و انتقالات مالی جهانی و مبادله چندین ارز می شود.

همه آنچه باید در مورد ریپل بدانید

اگرچه ریپل اغلب به عنوان ریپل شناخته می شود، مهم است که بدانید ریپل یک دارایی دیجیتال منبع باز مستقل از ریپل است که یک شرکت فناوری است. با توجه به تحویل سریع، کارآمد، قابل اعتماد، کربن خنثی و سریع، ریپل فناوری است که ریپل در راه حل های خود برای کمک به مشتریان برای سازگاری با آن استفاده می کند.

ریپل بر روی بلاک چین غیرمتمرکز و منبع باز خود که به عنوان دفتر کل ریپل شناخته می شود، عمل می کند و تراکنش ها توسط پروتکل تراکنش ریپل (RTXP) تسهیل می شود. برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال، ریپل با حداکثر عرضه توکن 100 میلیارد استفاده می شود. کل عرضه توکن به دو روش مجزا توزیع شد:

  • ابتدا 80 میلیارد توکن ریپل به ریپل، شرکت مادر اختصاص یافت. برای اطمینان از عرضه پایدار ریپل، شرکت 55 میلیارد توکن را در یک حساب امانی قفل کرد.
  • سپس، بنیانگذاران ریپل و تیم اصلی، 20 میلیارد ریپل باقی مانده را دریافت کردند.

تاریخچه ریپل چیست ؟

ریپل یک شرکت فناوری مالی متمرکز (fintech) است که محصولات مختلفی را برای حل مسائل پرداخت جهانی از طریق سیستم حواله، تسویه پرداخت و مبادله خود ایجاد می کند. این شرکت با نام Ripplepay شروع به کار کرد که توسط توسعه دهنده نرم افزار رایان فوگر در سال 2004 تاسیس شد.

این دوره قبل از آن بود که بیت کوین، ارز دیجیتال پیشرو جهان، در کانون توجه قرار گیرد. ریپل بعداً توسط کریس لارسن و جد مک‌کالب در سال 2012 تأسیس شد.

هدف پشت ریپل شبیه به دیدگاه خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو بود که این بود که راهی آسان تر، سریع تر و ایمن تر برای انجام معاملات در سطح جهانی ایجاد کند. معاوضه با Ripplepay این بود که به بلاک چین متکی نبود. در عوض، متمرکز بود.

در سال 2011، مک‌کالب، دیوید شوارتز و آرتور بریتو شروع به توسعه دفتر کل ریپل به عنوان توسل به محدودیت‌های ذاتی بیت‌کوین کردند. در سال 2012، زمانی که دفتر کل ریپل راه اندازی شد، توکن بومی ریپل را برای کمک به عملکرد خود گنجانید. لارسن که اکنون به عنوان رئیس اجرایی ریپل و یکی از بنیانگذاران آن حضور دارد، به این تیم از مهندسان پیوست.

ریپل از سال 2012 تا 2015 چندین بار نام خود را تغییر داد. ابتدا در سال 2012 نام خود را از Newcoin به OpenCoin تغییر داد. سپس در سال 2013 به آزمایشگاه ریپل تغییر نام داد. سرانجام، در سال 2015، این برند تغییر نام داد و تبدیل به ریپل به عنوان محبوب امروزی آن شد.

این مطلب را بخوانید   پرایس اکشن چیست؟ + الگوها و استراتژی های آن
ارز دیجیتال ریپل چیست ؟ آکادمی افل

درباره ریپل

ایده اولیه پشت ریپل از همان ابتدا ساده بود و به عنوان یک شبکه اعتماد همتا به همتا توصیف می شود. ریپل از ریپل به عنوان یک دارایی دیجیتالی سریع‌تر، ارزان‌تر و کم مصرف‌تر یاد می‌کند که می‌تواند تراکنش‌ها را در عرض چند ثانیه پردازش کند و انرژی کمتری نسبت به برخی ارزهای دیجیتال همتای خود مصرف کند.

به طور معمول، ریپل ایجاد می شود تا به عنوان یک لایه تسویه عمل کند که تراکنش ها با شبکه ریپل را تسهیل می کند. این ارز به عنوان یک ارز دیجیتال معامله شده است و در چندین صرافی از جمله معاملات آتی، اختیار معامله، مبادلات سوآپ، صرافی های نقطه ای، صرافی های متولی و صرافی های غیر متولی موجود است. 

نوسان قیمت ریپل

با قرار گرفتن ریپل به عنوان جایگزینی برای بیت کوین، در طول سال ها استقبال گسترده ای از جوامع مختلف به دست آورده و باعث افزایش قیمت آن شده است. 

مهم‌تر از همه، در اوج رشد بازار ارزهای دیجیتال از سال 2017 تا اوایل سال 2018، ریپل به بالاترین سطح خود یعنی 3.40 دلار رسید. این یک جهش 51,709 درصدی نسبت به قیمت اصلی خود در ابتدای سال 2017 بود. از آن زمان، کاهش تصاعدی را تجربه کرده است، اما جایگاه ثابتی را به عنوان یک سکه مهم در رابطه با ارزش بازار خود حفظ کرده است . این تیم در حال حاضر در رده هفتم جدول رده بندی قرار دارد.

توجه به این نکته مهم است که مکانیسم پشت تراکنش‌های ریپل به کارمزد تراکنش نیاز ندارد، که یک ویژگی استاندارد برای اکثر ارزهای دیجیتال است. در عوض، فرستنده باید بخش کوچکی از ریپل را بسوزاند، که ریپل را به عنوان یک دارایی کاهش تورم قرار می دهد. 

داشتن یک دارایی کاهش تورم باعث می شود عرضه ریپل به صفر برسد. با این حال، تخمین زده شده است که تقریباً 70000 سال با سرعت سوختگی فعلی آن طول می کشد تا این اتفاق بیفتد. و سناریوهایی مانند این را می‌توان با تنظیم هزینه‌ها و قیمت‌ها از طریق سیستم رای‌گیری تا زمانی که همه الزامات برآورده  شود، توسط اعتبارسنجی‌ها کاهش داد.

تاریخچه ریپل چیست ؟ آکادمی آفل

دادگاه ریپل

بسیاری از مسائل در مورد ریپل در طول سال‌ها، در جامعه رمزنگاری و از طرف نهادهای نظارتی ظاهر شده است. قابل توجه ترین رویدادها مربوط به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) بوده است.

اولین برخورد نظارتی در ماه مه 2015 بود، زمانی که شبکه اجرای جرایم مالی ایالات متحده (FinCEN) از Ripple Labs و ریپل مبلغ 700,000 دلار به دلیل نقض قانون اسرار بانکی با فروش ریپل بدون مجوز و به دلیل عدم اجرای قانون مبارزه با پولشویی دریافت کرد. برنامه AML) .

آزمایشگاه ریپل با اقدامات اصلاحی، از جمله اجرای برنامه AML و ثبت نام در FinCEN موافقت کرد.

بعداً، در دسامبر 2020، مدیر عامل ریپل، برد گارلینگ هاوس، به مردم در مورد برنامه SEC برای شکایت از این شرکت اطلاع داد. چند روز بعد، در 22 دسامبر، SEC به دلیل فروش ریپل به عنوان یک اوراق بهادار بدون مجوز، علیه ریپل شکایت کرد. این آژانس ادعا کرد که توزیع 1.3 میلیارد دلار توکن ریپل ریپل بین ذینفعان خود، قانون آن را نقض می کند. در آن زمان، ریپل سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار بود.

 

این مطلب را بخوانید   پپ کوین (PEPE) چیست؟

در سال 2019، قبل از SEC، برخی از ذینفعان ریپل نیز شکایتی را (که توسط سرمایه گذاران ریپل تنظیم شده است) تنظیم کردند.

این شکایت بر اساس این ادعا بود که بنیانگذاران ریپل “قصد فریب یا کلاهبرداری” سرمایه گذاران خود را داشتند.

برای SEC، بحث این بود که آیا ریپل، توکن بومی ریپل، یک امنیت است – که نشان دهنده سهم ریپل است – یا اینکه واقعاً یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین است. SEC اشاره کرد که مدیرعامل Garlinghouse و یکی از بنیانگذاران Larsen هر دو از فروش ریپل خود در طول بازار صعودی سود برده اند و بیش از 600 میلیون دلار به دست آورده اند.

برای زمینه های بیشتر، گزیده ای از شکایت SEC می گوید: «مدافعان [کریس لارسن و براد گارلینگ هاوس] همچنان مقادیر قابل توجهی از ریپل را در اختیار دارند و – بدون بیانیه ثبت نام در اثر – می توانند همزمان با استفاده از عدم تقارن اطلاعاتی که ایجاد کرده اند، به کسب درآمد از ریپل خود ادامه دهند. در بازار برای سود خود، ایجاد ریسک قابل توجهی برای سرمایه گذاران.

سردرگمی به این دلیل است که ریپل پیش‌فرض شده است، منبع ثابتی دارد و بین بنیان‌گذاران آن و ریپل توزیع شده است. ریپل بخشی از عرضه توکن را در یک امانی قفل کرد – فرآیندی مشابه با نحوه مدیریت و توزیع سهام در یک شرکت. این فرآیند را نمی توان با سایر ارزهای دیجیتال کاملاً غیرمتمرکز که توکن ها را استخراج می کنند مقایسه کرد. طبق گفته SEC، معماری پشت ریپل، ترتیبی است که قانون آژانس را نقض می‌کند، همانطور که در تست Howey توضیح داده شد .

یک سمت روشن برای ریپل

در حالی که در دادگاه بود، ریپل برای دفاع از Fair Notice با این ادعا که SEC به شرکت اطلاع نداده بود که توزیع ریپل هرگز تحت قوانین امنیتی ممنوع خواهد شد، درخواست داد. پس از دفاع از Fair Notice، در فوریه 2022، دادگاه درخواست کرد که Ripple دو یادداشت خود را از سال 2012 مربوط به دفاع از Fair Notice را باز کند.

هنگامی که مهر و موم نشد، این یادداشت ها نشان می داد که ریپل به دنبال مشاوره حقوقی از Perkins Coie LLP در مورد توکن های ریپل بوده است. در خلاصه این پیام آمده است: «وکلای Perkins Coie LLP به ریپل توصیه کردند که سکه‌های پیشنهادی را نفروشد، زیرا شرایط مختلف می‌تواند آنها را به عنوان اوراق بهادار یا کالا تحت نظارت قرار دهد. یادداشت دوم همان شرکت، به تاریخ اکتبر همان سال، نشان می‌دهد که ریپل ممکن است طبق قوانین فدرال به عنوان یک اوراق بهادار در نظر گرفته نشود، اما هشدار داد که این خطر وجود دارد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار مسائل را متفاوت ببیند.

SEC تلاش کرد تا ریپل را از ادامه دفاع از Fair Notice باز دارد، اما دادگاه این آژانس را رد کرد. با توجه به چشم انداز فعلی، ریپل در این مورد یک مزیت دارد – این نتیجه مثبت در قیمت ریپل منعکس شد که پس از آزمایش 22٪ افزایش یافت.

در این دوره، صرافی هایی مانند Coinbase معاملات ریپل را به حالت تعلیق درآوردند و امکان برداشت ریپل را غیرممکن کردند.

دادگاه ریپل چیست ؟ آکادمی آفل

مقایسه ریپل و بیت کوین

در مورد تفاوت‌های ریپل و بیت کوین مطالب زیادی وجود دارد. اگرچه شباهت هایی بین هر دو سکه در مناطق مربوطه وجود دارد، تفاوت های آنها بسیار زیاد است که برخی از آنها شامل موارد زیر است. 

این مطلب را بخوانید   اندیکاتور RSI چیست ؟ + آموزش

مکانیسم های اجماع

مکانیسم های اجماع مورد استفاده در اعتبارسنجی تراکنش ها متفاوت است. ریپل از یک مکانیسم اجماع منحصربفرد استفاده می‌کند که به اعتبارسنجی‌های قابل اعتماد یا فهرست گره‌های منحصربه‌فرد (UNL) متکی است که تصمیم می‌گیرد چه تراکنشی را برای دفتر کل بعدی در نظر بگیرد. برای معتبر شدن تراکنش‌ها، اکثر اعتبارسنجی‌های مورد اعتماد باید توافق کنند.14از سوی دیگر، بیت کوین برای حل مسائل پیچیده ریاضی – با استفاده از اثبات کار – در اعتبارسنجی تراکنش ها به استخراج کنندگان متکی است.

ارزان‌تر، سریع‌تر و کارآمدتر انرژی

مکانیزم اجماع منحصر به فرد ریپل به آن اجازه می دهد تا تراکنش ها را سریع تر و ارزان تر تأیید کند. این فرآیند انرژی بسیار کمتری مصرف می کند. در مورد بیت کوین و بیشتر ارزهای رمزنگاری شده برعکس است، که فرآیند استخراج آنها باعث می شود تایید تراکنش بیشتر طول بکشد و هزینه بسیار بیشتری داشته باشد. مکانیسم اثبات کار به مصرف انرژی عظیم بیت کوین کمک می کند.15

مقیاس پذیری ریپل

ریپل مقیاس پذیر است و می تواند تا 1500 تراکنش در ثانیه را انجام دهد. تراکنش های بیت کوین در ثانیه بین چهار تا پنج ثابت است، در حالی که اتریوم بر روی 13 تراکنش در ثانیه تنظیم شده است. معرفی شبکه لایتنینگ ساخته شده بر روی بیت کوین مشکل مقیاس پذیری آن را حل می کند.16

ریپل چقدر امن است؟

شبکه ریپل ریپل از یک پروتکل اجماع برای تأیید تراکنش ها استفاده می کند. اعتبارسنجی‌ها دفتر کل خود را هر سه تا پنج ثانیه به‌روزرسانی می‌کنند، زیرا تراکنش‌های جدید وارد می‌شوند تا اطمینان حاصل کنند که با سایر دفترچه‌ها مطابقت دارند. در نتیجه، شبکه می‌تواند تراکنش‌ها را با امنیت بیشتر و کارآمدتر از سایر ارزهای رمزنگاری شده تأیید کند.

از کجا می توانم ریپل بخرم؟

صرافی‌های خاصی وجود دارند که امکان خرید ریپل را فراهم می‌کنند که می‌تواند با استفاده از فیات یا سایر ارزهای دیجیتال انجام شود. برخی از صرافی‌هایی که در حال حاضر از فروش ریپل پشتیبانی می‌کنند عبارتند از Binance، BTCEX، Bybit، Deepcoin و MEXC، در میان دیگران، که سرمایه‌گذاری در ریپل را ممکن می‌سازد.

آیا سرمایه گذاری در ریپل یک تصمیم هوشمندانه است؟

این سوال که آیا سرمایه گذاری در ریپل یک تصمیم هوشمندانه است به دلیل بحث و جدل پیرامون آن مورد بحث قرار گرفته است. با وجود این، دلایل مختلفی وجود دارد که چرا باید در ریپل سرمایه گذاری کنید. برخی از این موارد عبارتند از این واقعیت که ریپل از نظر ارزش بازار یکی از مهم‌ترین سکه‌ها است، پیش از Cardano (ریپل)، Solana (SOL) و Polkadot (DOT). با توجه به کارایی آن در اجرای تراکنش و زمان و اینکه ریپل به محیطی سبزتر در مقایسه با ارزهای دیجیتال با استفاده از اثبات کار کمک می‌کند، می‌تواند یک ذخیره بزرگ ارزش باشد. این دلایل، در میان چندین عامل، ممکن است به ریپل یک سرمایه گذاری خوب کمک کند.

تحلیل ارز ریپل چیست ؟ آکادمی آفل

سخن پایانی

با وجود جنجال‌های فراوان، ریپل یکی از برترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار باقی مانده است. می توان از آن درست مانند هر ارز دیجیتال دیگر، برای تراکنش یا سرمایه گذاری استفاده کرد. با این حال، اگر سرمایه‌گذاری را انتخاب می‌کنید، مطمئن باشید که بیش از آن چیزی که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری نمی‌کنید .

4.5/5 - (2 امتیاز)

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
آموزش پنکیک سواپ

راهنما و آموزش صرافی پنکیک سواپ + ویدیو

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش صرافی پنکیک سواپ معرفی صرافی پنکیک سواپ ویژگی های صرافی پنکیک سواپ…

بیشتر بخوانید
پیپ فارکس چیست

راهنما و آموزش پیپ در فارکس

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش پیپ در فارکس آشنایی با پیپ در فارکس نحوه ی محاسبه و…

بیشتر بخوانید
آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز

آشنایی و آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز

آنچه در این مقاله میخوانید آشنایی و آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز نرم افزار متاتریدر 5 برای ویندوز نحوه ی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.