ایچیموکو چیست؟ + نحوه سیگنال گیری از آن | آکادمی آفل

ایچیموکو چیست؟ + نحوه سیگنال گیری از آن

ایچیموکو چیست آکادمی آفل

فهرست مطالب

ایچیموکو چیست؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت ایچیموکو از جمله ابزارهای تحلیل تکنیکال است که از 5 قسمت اصلی ساخته شده است. با فراخوانی این اندیکاتور، می توان برخی پیش بینی ها در مورد روند قیمت، خطوط حمایت و مقاومت، افت و رشد سهام و غیره را درنظر گرفت که در ادامه بیشتر راجع به آن صحبت می کنیم.

ایچیموکو چیست؟

در پاسخ به این پرسش که ایچیموکو چیست؟ در ساده ‌ترین حالت می توان گفت: ایچیموکو یا ابر ایچیموکو یا Ichimoku Cloud، یک روش تحلیل تکنیکال بر اساس نمودار شمعی ژاپنی است. این تکنیک برای اولین بار توسط روزنامه نگاری به نام گویچی هوسودا در سال 1969 توسعه و منتشر شد. یکی از مزایای این نوع تحلیل، ارائه یک پیش بینی نسبتا دقیق از حرکت قیمت است که می توانید آنها را با قوانین و نکات آن دریافت کنید. در ادامه با ما باشید تا به بررسی این نکات در قالب ترفندهای آن بپردازیم.

اجزا نمودار ایچیموکو چیست؟ معمولا این اندیکاتور از پنج خط تشکیل شده است که اطلاعات مفیدی در مورد عملکرد قیمت یک سهم ارائه می نماید. دو تا از این خطوط یک ناحیه بسته را تشکیل می دهند که به ابر ایچیموکو معروف هستند. از طریق این بخش از نمودار، معامله گران می توانند بفهمند که آیا این نمودار یک روند صعودی است یا یک ترند نزولی. شما می توانید از این طریق، یک راه بسیار خوب برای بررسی نشانه ها جهت تشخیص مناطق حمایت و مقاومت داشته باشید.

در حالت کلی باید گفت ابر ایچیموکو یکی از جامع ترین شاخص های فنی در ترید های مدرن است. به همین خاطر است که توانست به سرعت در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته و استفاده شود. برای آنکه بتوانید از این اندیکاتور کامل به خوبی استفاده کنید، لازم است به طور کامل با اجزای آن آشنا شوید که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

این مطلب را بخوانید   معاملات اهرمی و مارجین (مارجین تریدینگ) چه نوع معاملاتی است؟
ابر ایچیموکو چیست؟ آکادمی آفل
ابر ایچیموکو چیست ؟

اجزای نمودار ایچیموکو چیست؟

اما اجزای نمودار ایچیموکو چیست؟ در پاسخ به این پرسش لازم است به موارد زیر بپردازیم که عبارتند از:

 • تنکانسن یا Tenkan Sen: در این حالت با فرمول میانگین گیری از بیشترین جمع با کمترین قیمت در طول 9 دوره قبل خود تقسیم بر 2، خطی به دست می آید که تنکانسن نام دارد. این بخش می تواند حرکت کوتاه مدت بازار را بهتر نمایش داده و هم پای کندل ها حرکت نماید. این مدل خط روند، می تواند نسبت به مووینگ اوریج 10 دقیق تر باشد. چراکه قیمت ماکزیمم و مینیمم را در نظر می گیرد.
 • کیجون سن یا Kijun Sen: این مورد از فرمولی مشابه با تنکانسن اما در یک چرخه 26 دوره پیروی می کند که یک خط نوسان گر نما را ارائه می نماید. به طور معمول کیجون سن در راستای تشکیل کندل حرکت می نماید.
 • چیکو اسپن یا Chikou Span: این نمودار در واقع همان منحنی قیمت است که به اندازه 26 دوره به عقب برگشت داده شده است. شما می توانید از این نمودار برای تشخیص مومنتوم یا شتاب بازار استفاده کنید که نوعی نماگر احساسی می باشد.
 • اسپن آ یا Span A: اگر بتوانید از کیجون سن و تنکانسن یک میانگین بدست آورید، اسپن آ ایجاد می شود که به اندازه 26 دوره به سمت جلو انتقال داده شده است.
 • اسپن بی یا Span B: در این حالت می توان از فرمول میانگین بالاترین و پایین ترین قیمت در یک چرخه 52 دوره با تقسیم بر عدد 2، منحنی‌ای را بدست آورد. سپس با انتقال به اندازه 26 دوره به سمت جلو، اسپن بی تشکیل می شود.
 • همچنین باید گفت ابری که بین دو خط اسپن ها ایجاد می گردد، به ابر کومو معروف است.
این مطلب را بخوانید   گوین وود (Gavin Wood)، خالق پولکادات و کوزاما کیست ؟
بررسی اجزای نمودار ایچیموکو آکادمی آفل
بررسی اجزای نمودار ایچیموکو

راه سیگنال گرفتن از اندیکاتور ایچیموکو چگونه است؟

یکی از پرسش های بسیار مهم، یافتن روش سیگنال گیری از این اندیکاتور است. راه کار استفاده از اندیکاتور ایچیموکو چیست؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت روش گرفتن سیگنال براساس استراتژی است. از جمله این استراتژی ها می توان گفت:

 • اولین روش آن است که خط تنکانسن، خط کیجون سن را قطع نماید. این قطع کردن باید به سمت بالا بوده و در این حالت می توان تصمیم به خرید گرفت.
 • دومین روش، برعکس حالت قبل است که در این صورت خط آبی، خط قرمز را به سمت پایین قطع می کند. پس سیگنال فروش صادر خواهد شد.
 • سومین روش تحلیل از طریق سنکوها است. در این حالت می توان گفت در صورتی که سنکو آ، سنکو بی را به سمت بالا قطع نماید، سیگنال خرید و در حالت برعکس، سیگنال فروش صادر می گردد.
 • چهارمین روش، تعیین خط روند است. شما می توانید از طریق ابر کومو، امکان تشخیص روند و گرفتن سیگنال را داشته باشید. اما این استراتژی ایچیموکو چیست؟ در این حالت باید گفت زمانی که سنکو آ بالا و سنکو بی پایین باشد، رنگ ابر سبز شده و نشان از افزایشی بودن ترند شما است. این مورد در حالت برعکس به رنگ قرمز درآمده و برای نشان دادن ترند نزولی می باشد.

نکته: به این مورد توجه کنید که برخی سیگنال ها و استراتژی ها از این منحنی ممکن است نادرست باشد. به عنوان مثال، این احتمال ایجاد می شود که روند قیمت نزولی اما ابر کومو در حالت صعودی باشد. بنابراین نمی توان به طور قطع و به تنهایی از این استراتژی ها به عنوان سیگنال استفاده کرد.

راهکار سیگنال گرفتن از ایچیموکو آکادمی آفل
راهکار سیگنال گرفتن از ایچیموکو

محدودیت ها و معایب استفاده از ایچیموکو چیست؟

محدودیت های استفاده از ایچیموکو چیست؟ در این حالت لازم است به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • از آنجایی که این اندیکاتور دارای عناصر بیش از حد است، تجزیه و تحلیل سهام برای معامله گر دشوار می شود.
 • این اندیکاتور بر اساس داده های تاریخی عمل می کند. همچنین از آنها نیز در آینده استفاده می شود که می تواند هم منجر به گمراهی تریدر شده و هم دقیق نباشد.
 • از آنجایی که قیمت برای مدت طولانی در بالا و پایین ابر باقی می ماند، ممکن است ابر برای مدت طولانی تری بلا استفاده شود.
 • برای کسانی که معامله گران جدیدی هستند، ممکن است پیچیده باشد.
این مطلب را بخوانید   پرایس اکشن چیست؟ + الگوها و استراتژی های آن

همچنین راجع به این پرسش که معایب ایچیموکو چیست؟ می بایست گفت:

 • این اندیکاتور اطلاعات بیش از حدی را ارائه می کند که منجر می شود تا پروسه درک تحلیل بیشتر شده و سنگین تر شود.
 • برخلاف روش های معاملاتی مانند پرایس اکشن، این اندیکاتور به تنهای حجم بسیار زیادی از صفحه چارت را گرفته و شلوغ می کند. این کار منجر به عدم تمرکز و حواس پرتی می گردد.
 • همچنین استفاده از این نوع استراتژی همواره درست نیست. عیب دیگر نیز آن است که در روندهای طولانی، استفاده از این اندیکاتور پیشنهاد نمی گردد.
آشنایی با معایب ابر ایچیموکو آکادمی آفل
آشنایی با معایب ابر ایچیموکو

سوالات متداول

حال در انتهای این مقاله راجع به ایچیموکو چیست؟ به برخی از پرسش ها می پردازیم که عبارتند از:

 • آیا افراد تازه کار می بایست از این اندیکاتور استفاده کنند؟

به عنوان یک تازه کار، این ابزار کمی دشوار است. بنابراین بهتر است تا درک بیشتر این بازار و ابزارهای آن، از به کار بردن این اندیکاتور پرهیز شود.

 • مزیت های استفاده از اندیکاتور ایچیموکو چیست؟

در رابطه با مزایایی که راجع به این ابزار بیان می شوند، می توان گفت: استفاده در بازه های زمانی 20 تا 50 روزه، تعیین نقاط حمایت و مقاومت نسبتا قوی، تعیین ابرها و ناحیه های رنج و نوسانی که هرچقدر ابر حجیم تر باشد، این ناحیه نوسانی بیشتر است، پیش بینی افت یا رشد قیمت از خط پایه و غیره.

3.3/5 - (3 امتیاز)

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
پیپ فارکس چیست

راهنما و آموزش پیپ در فارکس

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش پیپ در فارکس آشنایی با پیپ در فارکس نحوه ی محاسبه و…

بیشتر بخوانید
آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز

آشنایی و آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز

آنچه در این مقاله میخوانید آشنایی و آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز نرم افزار متاتریدر 5 برای ویندوز نحوه ی…

بیشتر بخوانید
بهترین ارز دیجیتال برای استخراج

معرفی بهترین ارز دیجیتال برای استخراج

آنچه در این مقاله میخوانید استخراج ارز دیجیتال چگونه است؟ آشنایی با بهترین ارز دیجیتال برای استخراج (اتریوم کلاسیک) بهترین…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.