اتریوم چیست و چگونه کار می کند؟ + به زبان ساده

اتریوم چیست و اتریوم چگونه کار می کند آکادمی آفل

فهرست مطالب

اتریوم چیست ؟ یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز است که توسط توکن اتر پشتیبانی می‌شود و به کاربران امکان می‌دهد تراکنش‌ها را انجام دهند، از طریق دارایی‌های خود سود کسب کنند.

اتریوم چیست؟

در هسته خود، اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری جهانی غیرمتمرکز است که از فناوری بلاک چین پشتیبانی می کند . بیشتر به خاطر ارز دیجیتال بومی خود، اتر (ETH) شناخته می شود.

اتریوم می تواند توسط هر کسی برای ایجاد هر فناوری دیجیتال ایمن استفاده شود. این توکن طراحی شده برای پرداخت برای کارهای انجام شده در پشتیبانی از بلاک چین است، اما شرکت کنندگان همچنین می توانند از آن برای پرداخت کالاها و خدمات ملموس در صورت پذیرش استفاده کنند.

اتریوم به گونه ای طراحی شده است که مقیاس پذیر، قابل برنامه ریزی، ایمن و غیرمتمرکز باشد. این بلاک چین انتخابی برای توسعه دهندگان و شرکت هایی است که بر اساس آن فناوری ایجاد می کنند تا تعداد صنایعی که در حال فعالیت هستند و نحوه انجام زندگی روزمره ما را تغییر دهند..

درباره اتریوم، توکن ETH آن، و اینکه چگونه آنها بخشی جدایی ناپذیر از توکن‌های غیرقابل تعویض NFT ها ، امور مالی غیرمتمرکز، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز، و متاورس هستند، بیشتر بیاموزید .

تاریخچه اتریوم چیست ؟

اتریوم همیشه دومین پروژه بزرگ بلاک چین در جهان نبود ویتالیک بوترین در واقع پروژه را برای پاسخگویی به کاستی های بیت کوین ایجاد کرد. بوترین وایت پیپر اتریوم را در سال 2013 منتشر کرد که در آن جزئیات قراردادهای هوشمند – بیانیه‌های غیرقابل تغییر خودکار «IF & THEN» – که امکان توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کرد. در حالی که توسعه DApp قبلاً در فضای بلاک چین وجود داشت، پلتفرم‌ها قابل همکاری نبودند. بوترین قصد داشت اتریوم را متحد کند. از نظر او، یکسان سازی روش اجرا و تعامل DApps تنها راه برای حفظ پذیرش بود.

بنابراین، اتریوم 1.0 متولد شد. آن را به عنوان اپ استور اپل در نظر بگیرید: فضایی برای ده ها هزار برنامه مختلف که همگی از قوانین یکسانی پیروی می کنند. فقط آن مجموعه قوانین در شبکه کدگذاری می شود و به طور مستقل با توسعه دهندگانی که می توانند قوانین خود را در DApps اعمال کنند، اجرا می شود. یک حزب مرکزی مانند تغییر و اجرای مقررات اپل وجود ندارد. در عوض، قدرت در دست افرادی است که به عنوان یک جامعه عمل می کنند.

تاریخچه اتریوم چیست آکادمی آفل
تاریخچه اتریوم چیست ؟

البته ساخت چنین شبکه ای ارزان نیست. بنابراین، بوترین و هم بنیانگذارانش – گاوین وود، جفری ویلک، چارلز هاسکینسون، میهای آلیسی، آنتونی دی ایوریو و امیر چتریت – پیش فروش نمادینی را برای جمع آوری 18,439,086 دلار در اتر برگزار کردند و به توسعه های حال و آینده اتریوم کمک مالی کردند.

این گروه همچنین بنیاد اتریوم را در سوئیس با ماموریت حفظ و توسعه شبکه تاسیس کرد. بلافاصله پس از آن، بوترین اعلام کرد که این بنیاد به صورت غیرانتفاعی اداره خواهد شد، که باعث شد برخی از بنیانگذاران آن را ترک کنند.

با گذشت زمان، توسعه دهندگان با ایده های غیرمتمرکز خود به اتریوم آمدند. در سال 2016، این کاربران The DAO را تأسیس کردند، یک گروه دموکراتیک که در مورد تغییرات و پیشنهادات شبکه رای می داد. این سازمان با یک قرارداد هوشمند پشتیبانی می‌شد و نیاز به مدیر عاملی را که بر اتریوم خبر می‌داد، دور زد. در عوض، اکثریت نیاز به رای دادن به تغییرات برای اجرای آنها داشت.

با این حال، زمانی که یک هکر ناشناس 40 میلیون دلار از دارایی های The DAO را به دلیل سوء استفاده امنیتی سرقت کرد، همه اینها به سمت جنوب رفت. برای معکوس کردن این سرقت، DAO به “هارد فورک” اتریوم رای داد، از شبکه قدیمی جدا شد و به یک پروتکل جدید ارتقا داد و اساسا تحت یک به روز رسانی نرم افزاری بزرگ قرار گرفت. این فورک جدید نام اتریوم را حفظ کرد، در حالی که شبکه اصلی به عنوان Ethereum Classic وجود دارد.

نحوه کار اتریوم چیست ؟

ویتالیک بوترین، که به عنوان ایده‌آل اتریوم شناخته می‌شود، وایت پیپر را برای معرفی آن در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد. پلتفرم اتریوم در سال 2015 توسط بوترین و جو لوبین، بنیانگذار شرکت نرم افزاری بلاک چین ConsenSys راه اندازی شد.

بنیانگذاران اتریوم جزو اولین کسانی بودند که پتانسیل کامل فناوری بلاک چین را فراتر از فعال کردن روش پرداخت مجازی امن در نظر گرفتند.

از زمان راه‌اندازی اتریوم، اتر به عنوان یک ارز دیجیتال به دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار تبدیل شده است.

نحوه کار اتریوم چیست آکادمی آفل
نحوه کار اتریوم چیست؟

فناوری بلاک چین اتریوم چیست ؟

اتریوم مانند سایر ارزهای دیجیتال از فناوری بلاک چین استفاده می کند. یک زنجیره بسیار طولانی از بلوک ها را تصور کنید. تمام اطلاعات موجود در هر بلوک به هر بلوک تازه ایجاد شده با داده های جدید اضافه می شود. در سراسر شبکه، یک نسخه مشابه از بلاک چین توزیع می شود.

این بلاک چین توسط شبکه‌ای از برنامه‌های خودکار تأیید می‌شود که در مورد اعتبار اطلاعات تراکنش‌ها به اجماع می‌رسند. هیچ تغییری در بلاک چین نمی‌توان ایجاد کرد، مگر اینکه شبکه به اجماع برسد. این امر آن را بسیار ایمن می کند.

اجماع با استفاده از الگوریتمی که معمولاً مکانیسم اجماع نامیده می شود به دست می آید. اتریوم از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند، که در آن شبکه‌ای از شرکت‌کنندگان به نام اعتباردهنده بلوک‌های جدیدی ایجاد می‌کنند و با هم کار می‌کنند تا اطلاعاتی را که در آنها وجود دارد را تأیید کنند. بلوک ها حاوی اطلاعاتی در مورد وضعیت بلاک چین، لیستی از تاییدیه ها (امضا و رای تایید کننده در مورد اعتبار بلوک)، تراکنش ها و موارد دیگر هستند.

این مطلب را بخوانید   معرفی بهترین ارز دیجیتال برای استخراج

مهم : در اواسط سپتامبر 2022، اتریوم به طور رسمی به الگوریتم اثبات سهام تغییر کرد که ارزان تر و سازگارتر با محیط زیست نسبت به مدل اثبات کار است.

مکانیسم اثبات سهام اتریوم چیست ؟

اثبات سهام از این جهت با اثبات کار متفاوت است که برای اعتبارسنجی بلوک‌ها به محاسبات پر انرژی که به عنوان ماینینگ نامیده می‌شود، نیاز ندارد. این پروتکل از یک پروتکل نهایی سازی به نام Casper-FFG و الگوریتم LMD Ghost استفاده می کند، که در یک مکانیسم اجماع به نام Gasper ترکیب شده است، که بر اجماع نظارت می کند و تعریف می کند که چگونه اعتبار رسان ها برای کار پاداش دریافت می کنند یا برای عدم صداقت مجازات می شوند.

اعتبار سنجی انفراد باید 32 ETH را برای فعال کردن قابلیت اعتبارسنجی خود به اشتراک بگذارد (قفل کنند) . افراد می توانند مقادیر کمتری از ETH را به اشتراک بگذارند، اما باید به یک مجموعه اعتبارسنجی بپیوندند و هر گونه پاداشی را به اشتراک بگذارند. اعتباردهنده بلوک جدیدی ایجاد می‌کند و تأیید می‌کند که اطلاعات در فرآیندی به نام تأیید اعتبار دارند، جایی که بلوک برای اعتبارسنجی‌های دیگری به نام کمیته پخش می‌شود که آن را تأیید می‌کنند و به اعتبار آن رأی می‌دهند.

اعتبار دهندگانی که غیرصادقانه عمل می کنند تحت عنوان اثبات سهام مجازات می شوند. اعتبار سنجی هایی که تلاش می کنند به شبکه حمله کنند توسط Gasper شناسایی می شوند که بر اساس رای اعتبار دهندگان بلوک هایی را برای پذیرش و رد کردن شناسایی می کند.

اعتبار سنجی های نادرست با سوزاندن ETH سهام آنها و حذف از شبکه مجازات می شوند. سوزاندن به ارسال رمزنگاری به کیف پولی که کلید ندارد، اشاره دارد که آنها را از گردش خارج می کند.

اثبات کار اتریوم چیست ؟ آکادمی آفل
اثبات کار اتریوم چیست ؟

کیف پول مناسب اتریوم چیست ؟

دارندگان اتریوم از کیف پول برای ذخیره اتر خود استفاده می کنند. کیف پول یک رابط دیجیتالی است که به شما امکان می دهد به اتر ذخیره شده در بلاک چین دسترسی داشته باشید. کیف پول شما دارای آدرسی است که مشابه آدرس ایمیل است، زیرا کاربران در آنجا اتر را ارسال می کنند، دقیقاً مانند یک ایمیل.

اتر در واقع در کیف پول شما ذخیره نمی شود. کیف پول شما کلیدهای خصوصی را در خود نگه می دارد که از آنها مانند رمز عبور هنگام شروع تراکنش استفاده می کنید. برای هر اتری که دارید یک کلید خصوصی دریافت می کنید. این کلید برای دسترسی به اتر شما ضروری است. به همین دلیل است که درباره ایمن کردن کلیدها با استفاده از روش‌های مختلف ذخیره‌سازی اطلاعات زیادی می‌شنوید .

رویداد های مهم تاریخی اتریوم چیست ؟

یکی از رویدادهای قابل توجه در تاریخ اتریوم، هارد فورک یا تقسیم اتریوم و اتریوم کلاسیک است. در سال 2016، گروهی از شرکت کنندگان شبکه کنترل اکثریت بلاک چین اتریوم را به دست آوردند تا بیش از 50 میلیون دلار اتر را که برای پروژه ای به نام The DAO جمع آوری شده بود، به سرقت ببرند.

موفقیت این حمله به مشارکت یک توسعه دهنده شخص ثالث برای پروژه جدید نسبت داده شد. اکثر جامعه اتریوم تصمیم گرفتند با باطل کردن بلاک چین موجود اتریوم و تایید یک بلاک چین با تاریخچه اصلاح شده، سرقت را معکوس کنند.

با این حال، بخشی از جامعه ترجیح دادند نسخه اصلی بلاک چین اتریوم را حفظ کنند. آن نسخه بدون تغییر اتریوم برای همیشه از هم جدا شد و به ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC) تبدیل شد.

کیف پول مناسب اتریوم چیست ؟آکادمی آفل
کیف پول مناسب اتریوم چیست ؟

اتریوم در مقابل بیت کوین

در حالی که بیت کوین رایج ترین ارز دیجیتال است، جامعه اتریوم جاه طلبی دارد که پروژه را گسترش دهد. اولی به معنای پول دیجیتال است و به خوبی به این هدف عمل می کند. اما بیت کوین محدودیت هایی دارد. این یک شبکه PoW است که در حال گسترش است و برخی را به این فکر می‌کند که بیشتر ذخیره‌ای از ارزش است، مشابه طلا. بیت کوین همچنین دارای سقف 21 میلیون سکه است که بیشتر به این استدلال کمک می کند.

از سوی دیگر، اتریوم قصد دارد از زیرساخت اینترنت فعلی ما پیشی بگیرد. این شرکت قصد دارد بسیاری از فرآیندهایی را که هنوز به واسطه هایی مانند استفاده از فروشگاه اپلیکیشن یا کار با مدیران صندوق نیاز دارند، خودکار کند. ETH بیشتر به عنوان راهی برای تعامل با شبکه استفاده می شود تا راهی برای انتقال پول، اگرچه می تواند این کار را نیز انجام دهد.

توسعه دهندگان می توانند بر روی اتریوم بسازند تا یک توکن منحصر به فرد سازگار با اتر برای هر DApp ایجاد کنند که توکن ERC-20 نامیده می شود. در حالی که این فرآیند کامل نیست، این بدان معناست که همه توکن‌های مبتنی بر اتریوم از نظر فنی با هم قابل اجرا هستند. شبکه بیت کوین فقط برای بیت کوین است.

مزایای اتریوم چیست ؟

به غیر از تمرکززدایی و ناشناس بودن، اتریوم مزایای دیگری نیز دارد، مانند عدم سانسور. برای مثال، اگر شخصی چیزی توهین‌آمیز را توییت کند، توییتر می‌تواند آن را حذف کرده و آن کاربر را مجازات کند. با این حال، در یک پلتفرم رسانه اجتماعی مبتنی بر اتریوم، این اتفاق تنها در صورتی می‌تواند رخ دهد که جامعه به انجام آن رای دهد. به این ترتیب، کاربران با دیدگاه‌های مختلف می‌توانند هر طور که مناسب می‌دانند بحث کنند و مردم می‌توانند تصمیم بگیرند که چه چیزی باید گفته شود و چه چیزی نباید گفته شود.

الزامات جامعه همچنین مانع از تصاحب بازیگران بد می شود. شخصی با نیت بد باید 51٪ از شبکه را برای ایجاد تغییر کنترل کند، که در بیشتر موارد تقریبا غیرممکن است. این بسیار ایمن تر از یک سرور ساده است که می توان به آن نفوذ کرد.

سپس قراردادهای هوشمند وجود دارد که بسیاری از اقدامات مقامات مرکزی در وب سنتی را خودکار می کند. برای مثال، یک فریلنسر در Upwork باید از این پلتفرم برای یافتن مشتریان و تنظیم قراردادهای پرداخت استفاده کند. مدل کسب‌وکار Upwork درصدی از هر قرارداد را برای پرداخت به کارکنان، هزینه‌های سرور و غیره در نظر می‌گیرد. در وب 3.0، مشتری می‌تواند به سادگی یک قرارداد هوشمند بنویسد که بیان می‌کند: «اگر کار در زمان X تحویل داده شود، وجوه آزاد می‌شود. ” قوانین به صورت سخت در قرارداد گنجانده شده اند و هیچ یک از طرفین پس از نوشتن نمی توانند آنها را دستکاری کنند.

این مطلب را بخوانید   استیبل کوین ها (stablecoin) یا رمزارز های بدون نوسان چیست ؟

همچنین به دست آوردن اتر از همیشه آسانتر شده است. شرکت‌هایی مانند PayPal و شرکت تابعه آن Venmo از خرید رمزارز با ارز فیات درست در داخل برنامه پشتیبانی می‌کنند. با در نظر گرفتن میلیون ها مشتری در هر پلتفرم، آنها به زودی همه‌گیر خواهند شد.

اتریوم مقابل بیت کوین آکادمی آفل
اتریوم مقابل بیت کوین

اتریوم در مقابل بیت کوین

در حالی که بیت کوین رایج ترین ارز دیجیتال است، جامعه اتریوم جاه طلبی دارد که پروژه را گسترش دهد. اولی به معنای پول دیجیتال است و به خوبی به این هدف عمل می کند. اما بیت کوین محدودیت هایی دارد. این یک شبکه PoW است که در حال گسترش است و برخی را به این فکر می‌کش

معایب اتریوم چیست ؟

در حالی که اتریوم به نظر یک پلتفرم عالی است، چند مشکل کلیدی دارد که باید برطرف شوند.

اولین مورد مقیاس پذیری است. بوترین اتریوم را به شکلی که اکنون وب است، با میلیون‌ها کاربر در حال تعامل در یک زمان تصور کرد. با این حال، با توجه به الگوریتم اجماع PoW، چنین تعاملی توسط زمان اعتبارسنجی بلوک و هزینه‌های گاز محدود می‌شود. علاوه بر این، تمرکززدایی یک مانع است. یک نهاد مرکزی، مانند ویزا، همه چیز را مدیریت می کند و فرآیند تراکنش را کامل کرده است.

دوم، دسترسی وجود دارد. در زمان نگارش، توسعه اتریوم گران است و تعامل با آن برای کاربرانی که با فناوری آن آشنایی ندارند، چالش برانگیز است. برخی از پلتفرم ها به کیف پول های خاصی نیاز دارند، به این معنی که فرد باید ETH را از کیف پول فعلی خود به کیف پول مورد نیاز منتقل کند. این یک گام غیر ضروری برای کاربرانی است که در اکوسیستم مالی کنونی ما ریشه دوانده اند و کوچکترین برای مبتدیان دوست نیستند.

مطمئناً، PayPal در حال اضافه کردن پشتیبانی از رمزنگاری است، اما کاربران نمی‌توانند کار زیادی به جز نگه داشتن آن در آنجا انجام دهند. این پلتفرم باید با DeFi و DApps یکپارچه شود تا دسترسی را به روشی معنادار افزایش دهد. 

این پلتفرم دارای اسناد و مدارک مدون در مورد این موضوع است – راه کلیدی دیگری برای جذب کاربران بیشتر. اما عمل استفاده از اتریوم نیاز به ساده‌سازی دارد. یادگیری در مورد بلاک چین با استفاده از آن بسیار متفاوت است.

ند که بیشتر ذخیره‌ای از ارزش است، مشابه طلا. بیت کوین همچنین دارای سقف 21 میلیون سکه است که بیشتر به این استدلال کمک می کند.

از سوی دیگر، اتریوم قصد دارد از زیرساخت اینترنت فعلی ما پیشی بگیرد. این شرکت قصد دارد بسیاری از فرآیندهایی را که هنوز به واسطه هایی مانند استفاده از فروشگاه اپلیکیشن یا کار با مدیران صندوق نیاز دارند، خودکار کند. ETH بیشتر به عنوان راهی برای تعامل با شبکه استفاده می شود تا راهی برای انتقال پول، اگرچه می تواند این کار را نیز انجام دهد.

توسعه دهندگان می توانند بر روی اتریوم بسازند تا یک توکن منحصر به فرد سازگار با اتر برای هر DApp ایجاد کنند که توکن ERC-20 نامیده می شود. در حالی که این فرآیند کامل نیست، این بدان معناست که همه توکن‌های مبتنی بر اتریوم از نظر فنی با هم قابل اجرا هستند. شبکه بیت کوین فقط برای بیت کوین است.

مزایای اتریوم چیست ؟

به غیر از تمرکززدایی و ناشناس بودن، اتریوم مزایای دیگری نیز دارد، مانند عدم سانسور. برای مثال، اگر شخصی چیزی توهین‌آمیز را توییت کند، توییتر می‌تواند آن را حذف کرده و آن کاربر را مجازات کند. با این حال، در یک پلتفرم رسانه اجتماعی مبتنی بر اتریوم، این اتفاق تنها در صورتی می‌تواند رخ دهد که جامعه به انجام آن رای دهد. به این ترتیب، کاربران با دیدگاه‌های مختلف می‌توانند هر طور که مناسب می‌دانند بحث کنند و مردم می‌توانند تصمیم بگیرند که چه چیزی باید گفته شود و چه چیزی نباید گفته شود.

الزامات جامعه همچنین مانع از تصاحب بازیگران بد می شود. شخصی با نیت بد باید 51٪ از شبکه را برای ایجاد تغییر کنترل کند، که در بیشتر موارد تقریبا غیرممکن است. این بسیار ایمن تر از یک سرور ساده است که می توان به آن نفوذ کرد.

سپس قراردادهای هوشمند وجود دارد که بسیاری از اقدامات مقامات مرکزی در وب سنتی را خودکار می کند. برای مثال، یک فریلنسر در Upwork باید از این پلتفرم برای یافتن مشتریان و تنظیم قراردادهای پرداخت استفاده کند. مدل کسب‌وکار Upwork درصدی از هر قرارداد را برای پرداخت به کارکنان، هزینه‌های سرور و غیره در نظر می‌گیرد. در وب 3.0، مشتری می‌تواند به سادگی یک قرارداد هوشمند بنویسد که بیان می‌کند: «اگر کار در زمان X تحویل داده شود، وجوه آزاد می‌شود. ” قوانین به صورت سخت در قرارداد گنجانده شده اند و هیچ یک از طرفین پس از نوشتن نمی توانند آنها را دستکاری کنند.

همچنین به دست آوردن اتر از همیشه آسانتر شده است. شرکت‌هایی مانند PayPal و شرکت تابعه آن Venmo از خرید رمزارز با ارز فیات درست در داخل برنامه پشتیبانی می‌کنند. با در نظر گرفتن میلیون ها مشتری در هر پلتفرم، آنها به زودی همه‌گیر خواهند شد.

مزایا و معایب اتریوم چیست آکادمی آفل
مزایا و معایب اتریوم چیست؟

اتریوم 2.0 (Eth2) چیست؟

اتریوم به آرامی به نسخه 2.0 خود ارتقا می یابد که انتظار می رود الگوریتم اجماع اثبات سهام را به همراه داشته باشد. شبکه سنتی اتریوم که از سال 2020 تا 2022 برنامه ریزی شده است، در حال کار بر روی ادغام با Beacon Chain – اولین ویژگی جدید اتریوم 2.0 است.

Beacon Chain در نگاه اول تغییر چندانی نمی کند، اما تغییرات اساسی لازم برای ارتقاء آینده، مانند زنجیره های خرد شده را اضافه می کند. موضوع مقیاس پذیری که قبلاً مورد بحث قرار گرفت را به خاطر دارید؟ زنجیره های خرد شده و فرآیند خرد کردن بخش بزرگی از حل مشکلات پوسته پوسته شدن هستند.

شاردینگ عمل پخش تراکنش ها در چندین شبکه بلاک چین کوچکتر است. این شبکه‌های کوچک‌تر را می‌توان توسط کاربرانی با سخت‌افزار ضعیف‌تر اجرا کرد، زیرا آنها فقط به ذخیره اطلاعات از قسمت مذکور نیاز دارند تا کل شبکه. اساساً، اشتراک گذاری اعتبار اتریوم را در دسترس تر می کند و به رفع تراکم شبکه اصلی کمک می کند.

این مطلب را بخوانید   ویتالیک بوترین کیست ؟ مردی که اتریوم را ایجاد کرد !

اتریوم 2.0 بسیاری از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال را افزایش می دهد. سلبریتی ها از NFT ها استفاده می کنند و افزایش آگاهی عمومی از بلاک چین در حال رشد است. با این حال، تمام این فعالیت‌ها منجر به کارمزد تراکنش‌های بالا و زمان اعتبارسنجی کندتر شده است که نیاز به اتریوم 2.0 را نشان می‌دهد. این می تواند مشکل ایجاد کند، زیرا کارمزدها ممکن است در برخی مواقع بیش از نیمی از مبالغ تراکنش را هزینه کنند. خوشبختانه، توسعه دهندگان DApp سخت در تلاش هستند تا آن را برای پذیرش جریان اصلی در حال انتظار بیشتر در دسترس قرار دهند.

بخشی از این راه حل در اجماع اثبات سهام، یکی از ویژگی های اصلی اتریوم 2.0 است. به جای استخراج که انرژی بر است، اتریوم 2.0 حرکت به سمت الگوریتم اجماع PoS را نشان می دهد. اثبات سهام، ماینرها را با اعتبار سنجی ها جایگزین می کند: کاربرانی که بلاک چین اتریوم را ذخیره می کنند، تراکنش ها را تایید می کنند و موارد دیگر. آنها اساسا شکل دیگری از گره ها هستند.

برای تبدیل شدن به یک اعتبار سنجی کامل، باید حداقل 32 اتریوم، حداقل در دوره اولیه اتریوم 2.0 به اشتراک گذاشته شود. با گذاشتن رایانه متصل به شبکه، اعتبار سنجی ها به عنوان پاداشی برای تلاش های خود ETH دریافت می کنند. ایده این است که کسانی که ETH خود را به اشتراک می گذارند بهترین اهداف شبکه را در ذهن دارند و هر کاری که می توانند برای اطمینان از موفقیت آن انجام می دهند. بعلاوه اگر اعتباردهنده نتواند شرکت کند یا چیزی مخرب را امتحان کند، می تواند ETH گفته شده را از دست بدهد.

استدلال برای اثبات سهام این است که این یک شکل سریعتر و در دسترس تر از اجماع بلاک چین است. به سخت افزار خاصی مانند ماینینگ نیاز ندارد، به این معنی که هر کسی که بودجه و دستگاهی داشته باشد می تواند شرکت کند. در تئوری، این دسترسی باید شبکه را رشد دهد. هرچه اعتبار سنجی ها بیشتر باشد، بلاک های بیشتری تایید می شوند. اعتباردهنده های اضافی همچنین اتریوم را بیش از پیش غیرمتمرکز می کنند و با گسترش نقش امنیت را افزایش می دهند.

اتریوم 2 چیست ؟ آکادمی آفل
اتریوم 2 چیست ؟

آینده اتریوم چیست ؟

انتقال اتریوم به پروتکل اثبات سهام، که کاربران را قادر می‌سازد تا تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کنند و بر اساس دارایی‌های اتر خود، اتریوم جدید را برش دهند، بخشی از ارتقای قابل توجه پلتفرم اتریوم است. این ارتقاء که قبلاً Eth2 نامیده می شد، اکنون تنها با عنوان اتریوم شناخته می شود. با این حال، اتریوم اکنون دو لایه دارد. اولین لایه لایه اجراست که تراکنش ها و اعتبارسنجی ها در آن رخ می دهد. لایه دوم لایه اجماع است که در آن گواهی ها و زنجیره اجماع حفظ می شود.

ارتقاء ظرفیت شبکه اتریوم را برای حمایت از رشد آن اضافه کرد، که در نهایت به رفع مشکلات مزمن ازدحام شبکه که باعث افزایش هزینه های گاز شده است، کمک خواهد کرد.

برای رسیدگی به مقیاس‌پذیری، اتریوم به توسعه «شاردینگ» ادامه می‌دهد. Sharding پایگاه داده اتریوم را بین شبکه خود تقسیم می کند. این ایده شبیه محاسبات ابری است که در آن بسیاری از رایانه ها حجم کار را برای کاهش زمان محاسباتی مدیریت می کنند. این بخش‌های پایگاه داده کوچک‌تر، shards نامیده می‌شوند و کسانی که ETH سهام داشته‌اند، بر روی خرده‌ها کار می‌کنند. Shards به اعتبارسنجی‌های بیشتری اجازه می‌دهد تا همزمان کار کنند و مدت زمان مورد نیاز برای رسیدن به اجماع را از طریق فرآیندی به نام اجماع تقسیم‌بندی کاهش می‌دهند

انتظار می رود شاردینگ در سال 2023 اجرا شود.

نقش اتریوم در توکن های غیر قابل تعویض (NFT) چیست ؟

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در سال 2021 محبوبیت پیدا کردند. به طور کلی، توکن‌سازی به یک دارایی دیجیتال یک توکن دیجیتالی خاص می‌دهد که آن را شناسایی کرده و در بلاک چین ذخیره می‌کند.

این امر مالکیت را ایجاد می کند زیرا داده های رمزگذاری شده آدرس کیف پول مالک را ذخیره می کند .NFT ان اف تی  را می توان معامله یا فروخت و به عنوان یک تراکنش در بلاک چین مشاهده می شود. تراکنش توسط شبکه تأیید می شود و مالکیت منتقل می شود.

NFT ها برای انواع دارایی ها در حال توسعه هستند. به عنوان مثال، علاقه مندان به ورزش می توانند از ورزشکاران مورد علاقه خود یک ژتون ورزشی – که به آن توکن های فن نیز می گویند – بخرند که می تواند مانند کارت های تجاری با آن رفتار شود. برخی از این NFT ها تصاویری هستند که شبیه کارت معاملاتی هستند و برخی از آنها ویدیوهایی از یک لحظه به یاد ماندنی یا تاریخی در دوران حرفه ای ورزشکار هستند.

نکته :

برنامه هایی که ممکن است در متاورس استفاده کنید، مانند کیف پول، dApp یا دنیای مجازی و ساختمان هایی که بازدید می کنید، احتمالاً بر روی اتریوم ساخته شده اند.

ان اف تی اتریوم چیست ؟ اکادمی آفل
ان اف تی اتریوم چیست ؟

سوالات متداول راجع به اتریوم چیست؟

در انتها نیز برخی از پرسش هایی که کاربران در خصوص موضوع اتریوم چیست؟ بیان کرده اند را ذکر می کنیم که عبارتند از:

چگونه می توانم اتریوم بخرم؟

سرمایه گذاران می توانند از یکی از بسیاری از پلتفرم های مبادله ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش اتر استفاده کنند. اتریوم توسط صرافی های ارز دیجیتال از جمله کوین بیس، کراکن، جمینی، بایننس و کارگزاری هایی مانند رابینهود پشتیبانی می شود.

آیا اتریوم یک سرمایه گذاری خوب است؟

مانند هر سرمایه گذاری دیگری، پاسخ به آن بستگی به اهداف مالی، اهداف و تحمل ریسک شما دارد. ارز دیجیتال ETH می تواند نوسان داشته باشد و سرمایه را در معرض خطر قرار دهد. با این حال، مطمئناً به عنوان یک سرمایه‌گذاری ارزش تحقیق را دارد، زیرا فناوری‌های نوآورانه مختلف موجود و نوظهور که از اتریوم استفاده می‌کنند، ممکن است در آینده نقش‌های بزرگ‌تری در جامعه ما ایفا کنند.

4.7/5 - (3 امتیاز)

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
آموزش پنکیک سواپ

راهنما و آموزش صرافی پنکیک سواپ + ویدیو

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش صرافی پنکیک سواپ معرفی صرافی پنکیک سواپ ویژگی های صرافی پنکیک سواپ…

بیشتر بخوانید
پیپ فارکس چیست

راهنما و آموزش پیپ در فارکس

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش پیپ در فارکس آشنایی با پیپ در فارکس نحوه ی محاسبه و…

بیشتر بخوانید
آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز

آشنایی و آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز

آنچه در این مقاله میخوانید آشنایی و آموزش متاتریدر 5 برای ویندوز نرم افزار متاتریدر 5 برای ویندوز نحوه ی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.