سطوح برگشتی فیبوناچی چیست و به شما چه می گویند؟

فیبوناچی چیست ؟ آکادمی آفل

فهرست مطالب

سطوح برگشتی فیبوناچی چیست؟

سطوح اصلاح فیبوناچی – که از دنباله فیبوناچی نشات می گیرد – خطوط افقی هستند که نشان می دهند که حمایت و مقاومت در کجا ممکن است رخ دهد.

هر سطح با درصدی همراه است. درصد نشان می دهد که قیمت چقدر از یک حرکت قبلی عقب نشینی کرده است. سطوح اصلاحی فیبوناچی 23.6%، 38.2%، 61.8% و 78.6% است. در حالی که به طور رسمی یک نسبت فیبوناچی نیست، 50٪ نیز استفاده می شود.

این اندیکاتور مفید است زیرا می توان آن را بین هر دو نقطه قیمت مهم مانند یک بالا و یک پایین ترسیم کرد. سپس نشانگر سطوح بین آن دو نقطه را ایجاد می کند.

فرض کنید قیمت یک سهم 10 دلار افزایش یافته و سپس 2.36 دلار کاهش یابد. در آن صورت، 23.6% را پس گرفته است که یک عدد فیبوناچی است. اعداد فیبوناچی در سراسر طبیعت یافت می شوند. بنابراین، بسیاری از معامله گران معتقدند که این اعداد در بازارهای مالی نیز مرتبط هستند.

سطوح اصلاحی فیبوناچی به نام ریاضیدان ایتالیایی لئوناردو پیسانو بیگولو، که معروف به لئوناردو فیبوناچی بود، نامگذاری شد.  با این حال، فیبوناچی دنباله فیبوناچی را ایجاد نکرد. در عوض، فیبوناچی این اعداد را پس از اطلاع از آنها از تجار هندی به اروپای غربی معرفی کرد  . سطوح اصلاح فیبوناچی در هند باستان بین 450 تا 200 قبل از میلاد فرموله شد.

اعداد اولین بار در هند باستان فرموله شد

با وجود نامش، دنباله فیبوناچی توسط همنامش ایجاد نشد. در عوض، قرن‌ها قبل از اینکه لئوناردو فیبوناچی آن را با اروپای غربی به اشتراک بگذارد، توسط ریاضی‌دانان هندی توسعه و استفاده شد.

از همه مهمتر، ریاضیدان هندی آکاریا ویراانکا شناخته شده است که اعداد فیبوناچی و روش توالی آنها را در حدود سال 600 پس از میلاد ابداع کرده است. پس از کشف ویراانکا، نسل‌های بعدی ریاضیدانان هندی – گوپالا، هماکاندرا و نارایانا پاندیتا – به اعداد و روش‌ها اشاره کردند. پاندیتا استفاده خود را با ترسیم همبستگی بین اعداد فیبوناچی و ضرایب چند جمله ای گسترش داد.

این مطلب را بخوانید   اتریوم چیست و چگونه کار می کند؟ + به زبان ساده

تخمین زده می شود که اعداد فیبوناچی در اوایل سال 200 قبل از میلاد در جامعه هند وجود داشته است

فیبوناچی چیست ؟

فرمول سطوح بازیابی فیبوناچی

سطوح اصلاح فیبوناچی فرمول ندارند. هنگامی که این شاخص ها بر روی نمودار اعمال می شود، کاربر دو نقطه را انتخاب می کند. پس از انتخاب آن دو نقطه، خطوط بر حسب درصدی از آن حرکت رسم می شوند.

فرض کنید قیمت از 10 دلار به 15 دلار افزایش می یابد و این دو سطح قیمت نقاطی هستند که برای ترسیم اندیکاتور اصلاحی استفاده می شوند. سپس، سطح 23.6% در 13.82 دلار (15 دلار – (5 دلار × 0.236) = 13.82 دلار خواهد بود. سطح 50% در 12.50 دلار (15 دلار – (5 دلار × 0.5) = 12.50 دلار خواهد بود.

آموزش فیبوناچی چیست آکادمی آفل

نحوه محاسبه سطوح بازیابی فیبوناچی

همانطور که در بالا توضیح داده شد، در مورد سطوح اصلاح فیبوناچی چیزی برای محاسبه وجود ندارد. آنها به سادگی درصدی از هر محدوده قیمتی انتخاب شده هستند.

با این حال، منشاء اعداد فیبوناچی بسیار جذاب است. آنها بر اساس چیزی به نام نسبت طلایی هستند. دنباله ای از اعداد را با صفر و یک شروع کنید. سپس، دو عدد قبلی را اضافه کنید تا یک رشته اعداد مانند زیر بدست آورید:

  • 0، 1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21، 34، 55، 89، 144، 233، 377، 610، 987 … با ادامه رشته به طور نامحدود.

سطوح اصلاح فیبوناچی همه از این رشته اعداد مشتق شده اند. بعد از اینکه دنباله شروع شد، با تقسیم یک عدد بر عدد بعدی، 0.618 یا 61.8٪ به دست می آید. یک عدد را بر عدد دوم سمت راست آن تقسیم کنید، نتیجه 0.382 یا 38.2٪ است. همه نسبت ها، به جز 50% (از آنجایی که یک عدد فیبوناچی رسمی نیست)، بر اساس برخی از محاسبات ریاضی شامل این رشته اعداد است.

جالب توجه است که نسبت طلایی 0.618 یا 1.618 در گل های آفتابگردان، تشکل های کهکشانی، پوسته ها، مصنوعات تاریخی و معماری یافت می شود.

سطوح برگشتی فیبوناچی به شما چه می گوید؟

اصلاحات فیبوناچی را می توان برای ثبت سفارشات ورودی، تعیین سطوح توقف ضرر یا تعیین اهداف قیمت استفاده کرد. به عنوان مثال، یک معامله گر ممکن است یک سهم را در حال افزایش ببیند. پس از یک حرکت صعودی، دوباره به سطح 61.8 درصد می رسد. سپس، دوباره شروع به بالا رفتن می کند. از آنجایی که جهش در سطح فیبوناچی در طول یک روند صعودی رخ می دهد ، معامله گر تصمیم به خرید می گیرد. معامله‌گر ممکن است حد ضرر را در سطح 61.8 درصد تعیین کند، زیرا بازدهی کمتر از این سطح می‌تواند نشان‌دهنده شکست رالی باشد.

این مطلب را بخوانید   معاملات فیوچرز ارز دیجیتال چیست ؟ + تعریف، مثال و نحوه معامله

سطوح فیبوناچی نیز به روش های دیگری در تحلیل تکنیکال به وجود می آیند. به عنوان مثال، آنها در الگوهای گارتلی و نظریه موج الیوت رایج هستند . پس از یک حرکت قابل توجه قیمت به بالا یا پایین، این اشکال تحلیل تکنیکال نشان می دهد که معکوس ها تمایل دارند نزدیک به سطوح فیبوناچی خاصی رخ دهند.

ابزار فیبوناچی چیست ؟ آکادمی آفل

توجه : هنگامی که سایر ابزارهای تحلیل با رویکرد فیبوناچی استفاده می شود، روندهای بازار با دقت بیشتری شناسایی می شوند.

سطوح اصلاحی فیبوناچی بر خلاف میانگین های متحرک ثابت هستند . ماهیت ثابت سطوح قیمت امکان شناسایی سریع و آسان را فراهم می کند. این به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا زمانی که سطوح قیمت‌ها آزمایش می‌شوند، محتاطانه واکنش نشان دهند . این سطوح، نقاط عطفی هستند که در آن‌ها نوعی عمل قیمت، یا برگشت یا شکست، انتظار می‌رود.

فیبوناچی اصلاحی در مقابل فیبوناچی روند

در حالی که اصلاحات فیبوناچی درصدهایی را برای عقب نشینی اعمال می کنند، روند فیبوناچی درصدهایی را برای حرکت در جهت روند اعمال می کنند. به عنوان مثال، یک سهم از 5 دلار به 10 دلار می رسد و سپس به 7.50 دلار باز می گردد. حرکت از 10 دلار به 7.50 دلار یک اصلاح است. اگر قیمت دوباره شروع به افزایش کند و به 16 دلار برسد، این یک تمدید است.

محدودیت های استفاده از سطوح بازیابی فیبوناچی

در حالی که سطوح اصلاحی نشان می دهد که قیمت ممکن است در کجا حمایت یا مقاومت پیدا کند، هیچ اطمینانی وجود ندارد که قیمت واقعاً در آنجا متوقف شود. به همین دلیل است که اغلب از سیگنال‌های تایید دیگر استفاده می‌شود، مانند شروع به جهش قیمت از سطح.

استدلال دیگر علیه سطوح اصلاحی فیبوناچی این است که تعداد آنها به قدری زیاد است که احتمالاً قیمت اغلب نزدیک به یکی از آنها معکوس می شود. مشکل این است که معامله گران در تلاش هستند تا بدانند کدام یک در هر زمان خاص مفید خواهد بود. زمانی که نتیجه نمی‌دهد، همیشه می‌توان ادعا کرد که معامله‌گر باید به جای آن سطح اصلاح فیبوناچی دیگری را دنبال می‌کرد.

این مطلب را بخوانید   ارز دیجیتال چگونه ارزش گذاری می شود؟
اندیکاتور فیبوناچی چیست آکادمی آفل

چرا اصلاحات فیبوناچی مهم هستند؟

در تحلیل تکنیکال، سطوح اصلاح فیبوناچی مناطق کلیدی را نشان می‌دهد که ممکن است یک سهام معکوس یا متوقف شود. نسبت های رایج شامل 23.6٪، 38.2٪ و 50٪ در میان دیگران است. معمولاً، این موارد بین یک نقطه بالا و یک نقطه پایین برای یک اوراق بهادار رخ می دهد که برای پیش بینی جهت آینده حرکت قیمت آن طراحی شده است.

نسبت های فیبوناچی چیست؟

نسبت های فیبوناچی از دنباله فیبوناچی مشتق شده اند: 0، 1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21، 34، 55، 89، 144، 233 و غیره. در اینجا هر عدد برابر است با مجموع دو عدد قبلی. نسبت های فیبوناچی توسط روابط ریاضی موجود در این فرمول مشخص می شود. در نتیجه، نسبت‌های زیر را تولید می‌کنند: 23.6٪، 38.2٪، 50٪، 61.8٪، 78.6٪، 100٪، 161.8٪، 261.8٪ و 423.6٪. اگرچه 50% یک نسبت فیبوناچی خالص نیست، اما همچنان به عنوان شاخص حمایت و مقاومت استفاده می شود.

چگونه می توان سطوح اصلاح فیبوناچی را در نمودار اعمال کرد؟

به عنوان یکی از رایج ترین استراتژی های معاملاتی فنی، یک معامله گر می تواند از سطح اصلاح فیبوناچی برای نشان دادن جایی که وارد معامله می شود استفاده کند. به عنوان مثال، یک معامله گر متوجه می شود که پس از حرکت قابل توجه، سهام 38.2٪ کاهش یافته است. با شروع روند صعودی سهام، آنها تصمیم می گیرند وارد معامله شوند. از آنجایی که سهام به سطح فیبوناچی رسیده است، زمان مناسبی برای خرید تلقی می‌شود، و معامله‌گر حدس می‌زند که سهام پس از آن مجدداً ردیابی می‌کند یا ضررهای اخیر خود را بازیابی می‌کند.

چگونه یک اصلاح فیبوناچی ترسیم می کنید؟

اصلاحات فیبوناچی خطوط روندی هستند که بین دو نقطه مهم، معمولاً بین پایین‌ترین و اوج مطلق، ترسیم شده‌اند. خطوط افقی متقاطع در سطوح فیبوناچی قرار می گیرند.

سخن پایانی

اصلاحات فیبوناچی ابزارهای مفیدی هستند که به معامله گران کمک می کنند سطوح حمایت و مقاومت را شناسایی کنند. با اطلاعات جمع آوری شده، معامله گران می توانند سفارش دهند، سطوح توقف ضرر را شناسایی کنند و اهداف قیمتی را تعیین کنند. اگرچه اصلاحات فیبوناچی مفید هستند، معامله گران اغلب از شاخص های دیگری برای ارزیابی دقیق تر روندها و تصمیم گیری بهتر در معاملات استفاده می کنند.

4/5 - (2 امتیاز)

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
آموزش صرافی بیت یونیکس

آموزش صرافی بیت یونیکس + ویدیو فارسی

آنچه در این مقاله میخوانید معرفی صرافی بیت یونیکس امنیت در صرافی بیت یونیکس (Bitunix) رابط کاربری صرافی بیت یونیکس…

بیشتر بخوانید
آموزش پنکیک سواپ

راهنما و آموزش صرافی پنکیک سواپ + ویدیو

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش صرافی پنکیک سواپ معرفی صرافی پنکیک سواپ ویژگی های صرافی پنکیک سواپ…

بیشتر بخوانید
پیپ فارکس چیست

راهنما و آموزش پیپ در فارکس

آنچه در این مقاله میخوانید راهنما و آموزش پیپ در فارکس آشنایی با پیپ در فارکس نحوه ی محاسبه و…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.